Home / Lajme / Botë / Dy filxhanë kafe në ditë, mbrojnë nga Parkinsoni

Dy filxhanë kafe në ditë, mbrojnë nga Parkinsoni

5 gusht-
Shkencëtarët pranë Universitetit McGill në Montreal, ku është realizuar studimi, rekomandojnë që të mos teprohet me kafe dhe të mos pritet shumë efekt nga ajo, por një efekt i lehtë parandalues.

Një hulumtim i realizuar së fundmi ka konfirmuar se njerëzit të cilët konsumojnë kafe janë më pak të rrezikuar që të sëmuren nga sëmundja Parkinson.

Autorët e studimit thonë se dy filxhanë kafe në ditë, dukshëm mund të zvogëlojnë simptomat që lidhen me këtë sëmundje.

Shkencëtarët pranë Universitetit McGill në Montreal, ku është realizuar studimi, rekomandojnë që të mos teprohet me kafe dhe të mos pritet shumë efekt nga ajo, por një efekt i lehtë parandalues.

Studimet e mëparshme kanë treguar, po ashtu, se kafeina ka efekt edhe në parandalimin e sëmundjes Alzheimer

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *