Home / Lajme / Maqedoni / Ndarja e çmimeve të edicionit të 51 të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë

Ndarja e çmimeve të edicionit të 51 të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë

26 gusht-Në edicionin e 51 të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, i cili filloi të enjten, ndërsa do të zgjatë deri më datën 28 të këtij muaji, marrin pjesë 60-të poetë të huaja dhe po aq poetë të vendit. Përveç nga Maqedonia marrin pjesë edhe poet të njohur nga Azerbajxhani, Spanja, Franca, India, Kuba, Iraku, Siria , Maroku…..

Strugë – Në tubimin ndërkombëtar petik “Urat”, që tradicionalisht çdo vit mbahet në Urën e poezisë në Strugë, sonte do të ndahen çmimet “Kurora e Artë”, “Vëllezërit Milladinovci”, “Urat e Strugës” dhe “Çmimi i Mërgimtarëve ” në suaza të edicionit të 51 të manifestimit Mbrëmjet Strugane të Poezisë.

Laureati i sivjetëm, jugoafrikani Mogani Vali Serote është fituesi i 47 i mirënjohjes më të lartë të festivalit, që përbëhet nga një kurorë dafine e punuar me filigran. Për herë të parë i është ndarë në vitin 1966 poetit rus Robert Rozhdesravensi për poezinë më të mirë, ndërsa nga vitit 1971, kur laureat ka qenë poeti amerikan Vistan Hju Odn, Kurora e artë ndahen për krijimtari.

Në edicionin e 51 të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, i cili filloi të enjten, ndërsa do të zgjatë deri më datën 28 të këtij muaji, marrin pjesë 60-të poetë të huaja dhe po aq poetë të vendit. Përveç nga Maqedonia marrin pjesë edhe poet të njohur nga Azerbajxhani, Spanja, Franca, India, Kuba, Iraku, Siria , Maroku…..

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *