Home / Lajme / Maqedoni / Autostradat në vitin e ardhshëm

Autostradat në vitin e ardhshëm

23 shtator-
“Këto janë aksi rrugor Gostivar-Kërçovë dhe Shkup-Bllacë. Për autostradat e tjera filluam bisedime për kredi dhe për gjetjen e mënyrave të tjera për financim”, tha Gruevski dhe shtoi se shpreson se në tre, katër muajt e ardhshëm Qeveria do të ketë rezultate fillestare nga ky tentim. Nëse, paralajmëroi, ky operacion përfundon me sukses, pritet që të paktën një pjesë e këtyre autostradave do të fillojë të ndërtohet në vitin 2013.

Kryeministri Nikolla Gruevski para Komunitetit të biznesit deklaroi se pret që vitin e ardhshëm të fillojë ndërtimi i një pjese të autostradave, në aksin rrugor Gostivar Kërçovë dhe Shkup-Bllacë.

Para anëtarëve të odave ekonomike në vend, Gruevski e prezantoi planin drejt të cilit Qeveria me pamundësi që të gjejë kompromis për ndërtimin e autostradave për shkak të numrit të vogël të automjeteve që mesatarisht lëvizin nëpër to dhe mosmiratimit të kredive nga bankat ndërkombëtare të koncensionerëve të interesuar.

Prej atëhere, theksoi gruevski, kaluam në planin rezervë dhe momentalisht jemi të përqëndruar në dy punë, përgatitje që të ofrohet koncesion i dy akseve të reja rrugore për autostradë për të cilat kemi sinjale se do të mund të marrim përkrahje.

“Këto janë aksi rrugor Gostivar-Kërçovë dhe Shkup-Bllacë. Për autostradat e tjera filluam bisedime për kredi dhe për gjetjen e mënyrave të tjera për financim”, tha Gruevski dhe shtoi se shpreson se në tre, katër muajt e ardhshëm Qeveria do të ketë rezultate fillestare nga ky tentim. Nëse, paralajmëroi, ky operacion përfundon me sukses, pritet që të paktën një pjesë e këtyre autostradave do të fillojë të ndërtohet në vitin 2013.

“Tani për tani nga bisedimet fillestare jemi optimistë, por megjithatë duhet që të përfundojë tërë procesi që të shohim nëse do të kemi sukses për këtë”, theksoi kryeministr

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *