Home / Sport / De Biasi merr 6 sulmues në kombëtare

De Biasi merr 6 sulmues në kombëtare

Trajneri i përfaqësueses shqiptare, Xhani De Biasi, ka preferuar që të ketë sa më shumë lojtarë në dispozicion për dy ndeshjet e para zyrtare të vlefshme për eliminatoret e Botërorit 20154, ndaj Qipros dhe Zvicrës.

Ajo që bie në sy menjëherë në listën me 24 emra është grumbullimi për herë të parë i dy futbollistëve që sapo janë pajisur me pasaportën shqiptare, Alban Meha i Paderborn dhe Burim Kukeli i Zyrih. Të dy mesfushorët pritet të jenë pjesë e planeve të përfaqësueses shqiptare pasi kanë shkëlqyer me ekipet e tyre dhe janë kthyer në protagonistë në kampionatet respektive. Duke parë vështirësitë që ka shfaqur reparti i mesfushës në ndeshjen miqësore me Moldavinë në gusht, të dy këto lojtarë pritet të jenë në formacion ndaj Qipros.

Në këtë listë ka edhe kthime futbollistësh, duke filluar nga mbrojtja ku është grumbulluar Tefik Osmani i Vllaznisë dhe Franc Veliu i Flamurtarit, lojtarë të cilët nuk ishin thirrur në ndeshjen e fundit të përfaqësueses.

Një kthim mund të cilësohet edhe ai i Gilman Likës në mesfushë, bashkë me Armando Sadikun e Ahmed Januzin në repartin e sulmit. Bie në sy se në repartin e avancuar janë 6 lojtarë, që tregon se De Biazi dëshiron të hedhë në fushë një formacion shumë ofensiv ndaj Qipros në ndeshjen e parë.

Mungesat e mëdha janë ato të të dëmtuarve Curri e Vangjeli në prapavijë, por edhe mungesat për zgjedhje teknike të mesfushorëve, Bakaj e Muzaka, si dhe sulmuesit Kapllani, dy emra të njohur në kombëtaren kuqezi. (LajmeShqip.com)

Lista e kombëtares shqiptare:
Portierë: Samir Ujkani (Palermo), Etrit Berisha (Kalmar), Orges Shehi (Skënderbeu)
Mbrojtës: Lorik Cana (Lacio), Armend Dallku (Vorskla Poltava), Tefik Osmani (Vllaznia), Andi Lila (PAS Janina), Mergim Mavraj (Grojter Furth), Renato Arapi (Skënderbeu), Franc Veliu (Flamurtari).
Mesfushorë: Sabien Lilaj (Skënderbeu), Jahmir Hyka (Luzern), Emiljano Vila (PAS Janina), Burim Kukeli (Zyrih), Ansi Agolli (Karabak), Alban Meha (Paderborn), Gilman Lika (Tirana), Ervin Bulku (Sepahan).
Sulmues: Armando Sadiku (Lugano), Odise Roshi (FSV Frankfurt), Hamdi Salihi (DC Junajtid), Edgar Çani (Pa skuadër), Erjon Bodgani (Siena), Ahmed Januzi (Vorskla Poltava).

Gjithashtu lexo

Shikoni çfarë ka bërë Barcelona pas sulmit terrorist (FOTO)

Klubi i Barcelonës ka reaguar pas sulmit terrorist në Barcelonë. Katalunasit e kanë bërë një …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *