Home / Lajme / Maqedoni / Sot fillon vjeshta

Sot fillon vjeshta

22 shtator-Meterologët botërorë theksojnë se në këtë vjeshtë mund të kemi një mot stabil dhe me diell, vetëm periudha të rrala dhe të shkurtra me shi.

Sot në orën 15 e 49 minuta kalendarikisht fillon vjeshta.

Me ardhjen e vjeshtës në hemisferën veriore në atë jugore fillon pranvera. Dita do të shkurtohet, ndërsa më tepër do të shkurtohet edhe në dimër, i cili do të pasojë pas vjeshtës.

Meterologët botërorë theksojnë se në këtë vjeshtë mund të kemi një mot stabil dhe me diell, vetëm periudha të rrala dhe të shkurtra me shi.

Vjeshta shënon kalimin nga vera në dimër, që ndodh në shtator kur ardhja e natës vjen shumë më shpjet.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *