Home / Lajme / Maqedoni / Poselt: Propozimi i KE-së shansë reale që t’i jepet fund bllokadës greke për Maqedoninë

Poselt: Propozimi i KE-së shansë reale që t’i jepet fund bllokadës greke për Maqedoninë

11 tetor-“Ne duhet menjëherë të fillojmë negociata për qasjen me Maqedoninë, për shkak se reformat dhe sukseset e Qeverisë së Gruevskit meritojnë mbështetje të plotë”, thotë deputeti evropian Poselt, në deklaratën e publikuar në ueb faqen e USK-së (Unionit social krishter), parti simotër e partisë gjermane në pushtet USK (Unionini demokratik krishter) të kancelares Angela Merkel

Europarlamentari gjerman Brend Poselt shfaqi kënaqësi nga raporti pozitiv i Komisionit Evropian për Maqedoninë, rekomandimi i përsëritur për fillim të negociatave dhe për kornizën e propozuar për zgjidhjen e çështjes për emrin në fazën e hershme nga negociatat inkuadruese me BE-në.

Ai vlerëson se ekziston mundësi reale që t’i jepet fund bllokadës greke në procesin e qasjes së Maqedonisë në BE.

“Ne duhet menjëherë të fillojmë negociata për qasjen me Maqedoninë, për shkak se reformat dhe sukseset e Qeverisë së Gruevskit meritojnë mbështetje të plotë”, thotë deputeti evropian Poselt, në deklaratën e publikuar në ueb faqen e USK-së (Unionit social krishter), parti simotër e partisë gjermane në pushtet USK (Unionini demokratik krishter) të kancelares Angela Merkel

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *