Home / Lajme / Maqedoni / AK korrigjon tabelat maqedonishte në Korçë

AK korrigjon tabelat maqedonishte në Korçë

Në komunën Liqenas jetojnë përfaqësues të komunitetit maqedonas dhe për rrjedhojë tabelat informuese në rrugët dhe institucionet e kësaj komune janë të shkruara në gjuhën maqedonase.

Aleanca Kuq e Zi ka zhvilluar aksionin e radhës në komunën Liqenas të qytetit të Korçës. Në komunën Liqenas jetojnë përfaqësues të komunitetit maqedonas dhe për rrjedhojë tabelat informuese në rrugët dhe institucionet e kësaj komune janë të shkruara në gjuhën maqedonase. Aleanca Kuq e Zi e konsideron të papranueshëm faktin që në tabelat informuese dhe institucionet në komunën e Liqenasit në qarkun e Korçës tabelat informuese në rrugë dhe institucione nuk përmbajnë gjuhën zyrtare të Republikës së Shqipërisë gjuhën shqipe.

Dhjetëra aktivistë të AK kanë qarkulluar nga komunën Liqenas dhe kanë vendosur në tabelat e rrugëve dhe institucioneve të kësaj komune simbolin kombëtar të Republikës së Shqipërisë si dhe tabelat “këtu është tokë shqiptare”.

Aleanca Kuq e Zi denoncon me forcë fenomenin e asimilimit të simboleve kombëtare shqiptare në disa nga fshatrat e Korçës dhe mungesa e vëmendjes nga strukturat shtetërore kundrejt këtij fenomeni, thuhet në komunikatën e AK-së, duke u zotuar se “do të udhëtojë në çdo qytet të Republikës së Shqipërisë për të vendosur simbolin kombëtar”.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *