Home / Lajme / Maqedoni / Benzinat lirohen për 4,5 ndërsa dizeli për 1,5 denarë për litër

Benzinat lirohen për 4,5 ndërsa dizeli për 1,5 denarë për litër

5 nëntor-Çimi i ri i Eurosuper BS-95 do të arrijë 78,50 , ndërsa i EUROSUPER BS-98, 80,50 denarë për litër. Çmimi me pakicë i EURODIZEL (D-E V) ulet për 1,5 denarë për litër dhe do të kushtojë 72 denarë, ndërsa Vaji ekstra i lehtë për amviseri (EL-1) lirohet për dy denarë për litër dhe do të shitet për 60,50 denarë.

Benzinat prej sonte në mesnatë lirohen për 4,5 denarë, ndërsa çmimi i dizelit ulet për 1,5 respektivisht dy denarë për litër, vendosi sot Komisioni Rregullator për Energjitikë (KRRE).

Me vendimin bëhet ulje e çmimeve rafinerike dhe të çmimeve me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 4,73 respektivisht 3,28 për qind.

Çimi i ri i Eurosuper BS-95 do të arrijë 78,50 , ndërsa i EUROSUPER BS-98, 80,50 denarë për litër. Çmimi me pakicë i EURODIZEL (D-E V) ulet për 1,5 denarë për litër dhe do të kushtojë 72 denarë, ndërsa Vaji ekstra i lehtë për amviseri (EL-1) lirohet për dy denarë për litër dhe do të shitet për 60,50 denarë.

Me vendimin e KRE-s për 0.863 denarë për kilogram ulet edhe çmimi me pakicë i mazutit M-1 NS i cili tani do të kushtojë 42,417 denarë për kilogram.

Si arsye për uljen e çmimeve me akicë të derivateve të naftës nga KRE-ja i theksojnë për 4,93 për qind më e ulët se çmimi mesatar i naftës së papërpunuar të tregut botëror në 14 ditët e kalara dhe për 0,003 për qind të kursit më të lartë të dollarit në krahasim me denarin

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *