Home / Lajme / Botë / Obama: Më e mira do të vijë për Amerikën

Obama: Më e mira do të vijë për Amerikën

Presidenti i rizgjedhur Barack Obama, në një fjalim emocionues përpara mbështetësve të tij në Chicago, por edhe përpara gjithë popullit amerikan vlerësoi fushatën elektorale, kundërshtarin e tij në këtë garë, falenderoi familjen dhe ekipin e tij mbështetës, si dhe të gjithë votuesit që votuan për të dhe për sfidantin Mitt Romney.

“Demokracia në një komb prej 300 milionësh mund të jetë e komplikuar, ne kemi opinionin tonë, kemi besimet tona”, tha Obama, duke vlerësuar procesin zgjedhor të 6 nëntorit.Obama theksoi se për Amerikën,më e mira duhet të vijë.

Po ashtu Presidenti kujtoi se çdo njeri në këtë komb ka të drejtë për një jetë më të mirë, më të zhvilluar, më të përparuar, më të sigurtë dhe më të fortë ekonomikisht.

“Ne duam të jetojmë në një komb të respektuar, të sigurtë, që mbrohet nga trupat më të mira që kjo botë ka njohur ndonjëherë,por gjithashtu në një vend që ecën përpara me besim për të përvetësuar paqen. Ne besojmë në një Amerikë bujare, në një Amerikë tolerante, të hapur për ëndrrat e fëmijëve të emigrantëve që duan të studiojnë në shkollat tona dhe të marrin këtu një edukim, për një vend më të mirë për të rinjtë dhe për të varfërit”, tha Obama.

Presidenti theksoi se demokratët kanë shpresa të mëdha për të ardhmen për të krijuar konsensus, për të arritur kompromise për ta çuar vendin përpara.

“Ju më keni bërë një president më të mirë, Unë kthehem në Shtëpinë e Bardhë i sigurt për rrugën që duhet bërë dhe të ardhmen që na pret”, tha Obama. Presidenti premtoi se do të punojë me partitë për të arritur progres në këtë vend, për të patur më shumë vende pune, për të përmirësuar jetën.

Por Obama iu kujtoi qytetarëve amerikane se puna e tyre nuk ka mbaruar vetëm duke hedhur votën në këto zgjedhje presidenciale.

“Roli i qytetarëve nuk përfundon me dhënien e votës. Të gjithë duhet të punojmë për këtë vend. Ky komb ka më shumë pasuri se çdo vend tjetër, kemi ushtrinë më të fortë, kemi shkollat më të mira, por nuk na bëjnë këto gjëra të jemi më të mirë se të tjerët. Ne duhet që të të pranojmë përgjegjësi të përbashkëta për të ardhmen dhe për brezat që do të vijnë”, tha Obama.

Amerikanët rizgjedhin Obama-n

Amerikanët votuan dhe rizgjodhën president të vendit të tyre Barack Obama-n, duke i dhënë atij të drejtën për një mandat të dytë në krye të Shtëpisë së Bardhë. Obama arriti një fitore të pastër, duke mundur kandidatin republikan Mitt Romney. Menjëherë pas marrjes së rezultateve paraprake nga shtetet e lëkundura, Obama publikoi në Twitter lajmin për fitoren dhe mesazhin e falenderimit për zgjedhësit.

“Kjo ndodhi falë jush, ju falenderoj”, shkruante Obama në rrjetin social Twitter, vetëm pak caste pas marrjes së lajmit të fitores.

Obama: Më e mira do të vijë për Amerikën

Presidenti i rizgjedhur Barack Obama, në një fjalim emocionues përpara mbështetësve të tij në Chicago, por edhe përpara gjithë popullit amerikan vlerësoi fushatën elektorale, kundërshtarin e tij në këtë garë, falenderoi familjen dhe ekipin e tij mbështetës, si dhe të gjithë votuesit që votuan për të dhe për sfidantin Mitt Romney.

“Demokracia në një komb prej 300 milionësh mund të jetë e komplikuar, ne kemi opinionin tonë, kemi besimet tona”, tha Obama, duke vlerësuar procesin zgjedhor të 6 nëntorit.Obama theksoi se për Amerikën,më e mira duhet të vijë.

Po ashtu Presidenti kujtoi se çdo njeri në këtë komb ka të drejtë për një jetë më të mirë, më të zhvilluar, më të përparuar, më të sigurtë dhe më të fortë ekonomikisht.

“Ne duam të jetojmë në një komb të respektuar, të sigurtë, që mbrohet nga trupat më të mira që kjo botë ka njohur ndonjëherë,por gjithashtu në një vend që ecën përpara me besim për të përvetësuar paqen. Ne besojmë në një Amerikë bujare, në një Amerikë tolerante, të hapur për ëndrrat e fëmijëve të emigrantëve që duan të studiojnë në shkollat tona dhe të marrin këtu një edukim, për një vend më të mirë për të rinjtë dhe për të varfërit”, tha Obama.

Presidenti theksoi se demokratët kanë shpresa të mëdha për të ardhmen për të krijuar konsensus, për të arritur kompromise për ta çuar vendin përpara.

“Ju më keni bërë një president më të mirë, Unë kthehem në Shtëpinë e Bardhë i sigurt për rrugën që duhet bërë dhe të ardhmen që na pret”, tha Obama. Presidenti premtoi se do të punojë me partitë për të arritur progres në këtë vend, për të patur më shumë vende pune, për të përmirësuar jetën.

Por Obama iu kujtoi qytetarëve amerikane se puna e tyre nuk ka mbaruar vetëm duke hedhur votën në këto zgjedhje presidenciale.

“Roli i qytetarëve nuk përfundon me dhënien e votës. Të gjithë duhet të punojmë për këtë vend. Ky komb ka më shumë pasuri se çdo vend tjetër, kemi ushtrinë më të fortë, kemi shkollat më të mira, por nuk na bëjnë këto gjëra të jemi më të mirë se të tjerët. Ne duhet që të të pranojmë përgjegjësi të përbashkëta për të ardhmen dhe për brezat që do të vijnë”, tha Obama.

Amerikanët rizgjedhin Obama-n

Amerikanët votuan dhe rizgjodhën president të vendit të tyre Barack Obama-n, duke i dhënë atij të drejtën për një mandat të dytë në krye të Shtëpisë së Bardhë. Obama arriti një fitore të pastër, duke mundur kandidatin republikan Mitt Romney. Menjëherë pas marrjes së rezultateve paraprake nga shtetet e lëkundura, Obama publikoi në Twitter lajmin për fitoren dhe mesazhin e falenderimit për zgjedhësit.

“Kjo ndodhi falë jush, ju falenderoj”, shkruante Obama në rrjetin social Twitter, vetëm pak caste pas marrjes së lajmit të fitores.

E më tej presidenti shton: “E arritëm këtë bashkë, duke bërë fushatën elektorale dhe tani ja ku jemi”.

Vetëm pas caste më vonë Barack publikoi në Twitter një foto ku ka përqafuar bashkëshorten e tij Michelle, duke e shoqëruar me fjalët: “Edhe katër vite të tjera”.

Ndërkohë me anë të një e-maili, Obama u ka premtuar mbështetësve të tij se do të bëjë gjithçka është e mundur për të përfunduar atë që ka nisur.

Obama veç votave elektorale ka marrë edhe më shumë vota popullore se sa rivali i tij, Mitt Romney.

Romney: Lutem për suksesin e Obama-s

Romney pranoi humbjen në zgjedhje dhe doli përpara mbështetësve të tij në Boston, duke i falenderuar ata për gjithcka kanë bërë në këtë fushatë elektorale.

“Ju falenderoj të gjithëve për mbështetjen. I kam telefonuar Presidentit Obama për ta uruar, familjen dhe zgjedhësit e tij. Kjo është një kohë sfidash për Amerikën dhe unë lutem që Presidenti të ketë sukses në rrugën e tij në drejtim të vendit tonë”, tha Romney.

Sfidanti i Obama-s, tha se shpresonte që të mos i kishte zhgenjyer mbështetësit e tij, në një fjalim të shkurtër publik në Boston, ku pranoi humbjen përpara mijëra njerëzve.

“Kombi ynë, jeton një moment kritike dhe ne nuk mund të rrezikojmë duke mbajtur qëndrimin e gabuar. Unë besoj tek Amerika dhe tek populli amerikan”, tha Romney.

Imazhet e festës në zonën e Obama-s në Chicago u transmetohen në ekrane gjigantë edhe në selinë e Romney-t në Boston, ku atmosfera ishtë aspak e këndshme. Dukeshin fytyra të trishtuara dhe në atë park mbizotëronte një heshtje varri.

Avik Roy, një prej këshilltarëve të jashtëm të Mitt Romney-t për shëndetësinë, uron demokratët në një mesazh në Twitter. Mesazhi, i cili citohet nga Washington Post online,thotë: “Urime miqve të mi demokratë. Urimet e mia më të mira për administratën e re. Unë do të vazhdoj të bëj opozitë të ndershme”.

Nga ana tjetër mbështetësit e Barack Obama-s kanë nisur të festojnë në Qendrën e Kongreseve në Chicago McCormick Place, vend në të cilin kaluan gjithë mbrëmjen, në pritje të rezultateve. Festime ka edhe në New York dhe në seli të tjera ku janë grumbulluar komitetet mbështetëse të Obama-s.

Në këto zgjedhje nuk kanë ndryshuar as ekuilibrat në Kongres; republikanët mbajnë kontrollin në Dhomë, kurse demokratët në Senat, e njëjta situatë si në zgjedhjet e kaluara.

Profili i Obama-s

Barack Hussein Obama bëri historinë më 4 nëntor 2008, kur ai me lehtësi mposhti rivalin republikan John McCain për t’u bërë presidenti i parë me ngjyrë i Shteteve të Bashkuara.

Në moshën 47-vjeçare kur mori detyrën, zoti Obama ishte edhe presidenti i parë urban që nga Harry Truman dhe presidenti i parë i lindur në Hauai. Më shumë se një milionë përkrahës dhe pjesëmarrës qëndruan në të ftohtë për të ndjekur inagurimin e z.Obama. Pasi mori detyrën, demokratët mposhtën kundërshtimin e republikanëve për një program ekonomik stimulues, reformën në sistemin shëndetësor, vendosjen e rregullave të reja për Uoll Strit dhe industrinë bankare si dhe shpëtimin e industrisë amerikane të automobilave nga kolapsi.

Më vonë, ai dhe demokratët amerikanë hodhën poshtë një ligj dy dekada të vjetër që ndalon haptazi homoseksualët për të shërbyer në ushtrinë amerikane. Obama përdori veton presidenciale dhe veproi pa miratimin e Kongresit duke mbrojtur nga dëbimi disa emigrantë të ardhur në SHBA që fëmijë. Ndërkohë, administrata e tij ka deportuar më shumë imigrantë të paligjshëm se çdo president tjetër amerikan.

Obama dërgoi një ekip të komandove për të vrarë Osama Bin Ladenin, çoi drejt fundit luftën amerikane në Irak, reduktoi forcat amerikane në afganistan me plan që në 2014 për tu tërhequr plotësisht si dhe nënshkroi një traktat të ri për armët bërthamor me ish-presidentin rus Dmitri Medvedev.

Pas diplomimit nga Universiteti Columbia në Nju Jork, Obama punoi për tre vjet në një komunitet në lagjet e varfra të Çikagos. Ai më pas studio në Fakultetin Juridik të Harvardit, duke u bërë i pari president afro-amerikan i revistës ligjore Harvard.

Duke punuar në një firmë ligjore në Chicago, ai u takua me Michelle Robinson. Çifti u martua në vitin 1992 dhe kanë dy vajza, Malia dhe Sasha. Pas Harvardit, Obama u kthye në Çikago për të praktikuar ligjin e të drejtave civile, që përfaqëson viktimat e strehimit dhe diskriminimit të punësimit. Ai u bashkua me fakultetin juridik në Universitetin e Çikagos, ku cilësohej si një professor mjaft popullor dhe një mendimtar i jashtëzakonshëm në fushën juridike. Kur Obama filloi fushatën e tij presidenciale në shkurt 2007, kishte qenë në Senat vetëm dy vjet dhe kundërshtarët e tij kërkonin ta parqisnin atë si të pakualifikuar dhe papërgatitur për presidencën. Por fushata e tij emocionoi miliona liberalë, veçanërisht votues të rinj, të cilët ishin të zjarrtë për diçka të re në Uashington pas dy mandateve nën George W. Bush.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *