Home / Sport / Raikonen shkëlqen në Abu Dabi

Raikonen shkëlqen në Abu Dabi

Kimi Raikonen ka arritur të fitojë Çmimin e Madh të Abu Dabi, duke siguruar suksesin e tij të parë që pas kthimit në Formula, 1 për të lënë pas Fernando Alonso, ndërsa Sebastian Vetel, që u nis i fundit, arriti të ngjitej në vendin e tretë në një garë mjaft emocionuese.

Fitorja e Raikonen erdhi në një garë ku kishte të papritura thuajse në çdo xhiro, duke filluar nga e para ku Alonso i rrëmbeu vendin e katërt Mark Ueber, ndërsa në prapavijë përplasjet e makinave më të ngadalta i krijuan mundësinë Vetel të fitonte shumë vende njëherësh. Në xhiron e 9-të, Rosberg solli hyrjen e makinën së sigurisë në pistë, pas një përplasje me Kartikeian, ndërsa gara e Vetel dukej e përfunduar pasi gjermani, në ato momente në vendin 13-të, doli nga pista duke dëmtuar makinën e tij dhe hyri përsëri në bokse, duke dalë shumë mbrapa pilotëve të kreut.
Ndërkohë, gara kryesohej nga Hemilton, por ky i fundit u detyrua të dorëzohej në xhiron e 19-të, pas problemit mekanik të radhës në makinën e tij MekLaren. Që nga ai moment, kryesimin e mori Kimi Raikonen, i ndjekur tashmë nga Fernando Alonso, por Vetel vendosi që të zgjaste më shumë qëndrimin e tij në pistë dhe e pa veten çuditërisht në vendin e dytë. Piloti gjerman gjithsesi u detyrua të kryente edhe një zëvendësim tjetër gomash, por përfitoi nga pasiguritë e rivalëve për të marrë vendin e katërt, pas krahëve të Xhenson Baton.
Një tjetër xhiro e makinës së sigurisë në pistë, pas incidentit të Groszhan dhe Ueber, bëri që pilotët të bashkoheshin dhe pak xhiro para fundit, Vetel arriti të kalonte Baton dhe të merrte vendin e tretë, duke plotësuar një përmbysje të jashtëzakonshme.
Pavarësisht tentativave të Alonso, ai nuk arrit të kapte Raikonen, duke u kënaqur me vendin e dytë në këtë garë, dhe duke shkurtuar në 10 pikë diferencën nga Vetel në kreun e renditjes së kampionatit, kur kanë mbetur vetëm dy gara deri në fundin e sezonit dhe ata të dy janë të vetmit pilotë që mund të fitojnë matematikisht titullin.
Në zonën e pikëve, falë përplasjeve të vazhdueshme të makinave të tjera, përfunduan Maldonado (5), Kobajashi (6), Masa (7), Sena (8), Di Resta (9) dhe Riçiardo (10).

Renditja e Botërorit për pilotë:
255 Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)
245 Fernando Alonso (Ferrari)
198 Kimi Raikonen (Lotus-Reno)
167 Mark Ueber (Red Bull-Reno)
165 Luis Hemilton (MekLaren-Mercedes)
153 Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)
95 Felipe Masa (Ferrari)
93 Niko Rosberg (Mercedes)
90 Roman Groszhan (Lotus-Reno)
66 Serxho Perez (Ferrari)

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *