Home / Lajme / Maqedoni / SARAÇINI PËR VIZITË NË SLLOVAKI

SARAÇINI PËR VIZITË NË SLLOVAKI

Gjatë ditës së hënë dhe të martë , ministri i Ekonomisë Valon Saraçini do të zhvillon një vizitë pune në Republikën e Sllovakisë, gjatë së cilës do të realizon takim bilateral me ministrin sllovak të ekonomisë, Thomas Malatinski.

Gjatë takimit është paraparë që të diskutohen tema nga fusha e turizmit, e tregtisë, si dhe do të diskutohet për promovimin intenziv të mundësive dhe kushteve për investim në Maqedoni, me një theks të veçantë në çështjet që lidhen me bashkëpunimin rajonal dhe me energjetikën.

Ministrat do të nënshkruajnë një memorandum të bashkëpunimit ekonomik midis Republikës së Maqedonisë dhe Republikës Sllovake me dëshirë për ngritjen e bashkëpunimin ekonomik në fushat me interes të ndërsjellë, si dhe shkëmbimin e përvojave në fushën procesit të anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Gjithashtu lexo

Sali Berisha: “Shkëndija” e Tetovës bën sot historinë!

Ish- kryeministri Sali Berisha i kushton një status ndeshjes mes Milanit dhe Shkëndijës së Tetovës, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *