Home / Lajme / Botë / Në vigjilje të Oskareve, viti i hiteve të studimeve holivudiane

Në vigjilje të Oskareve, viti i hiteve të studimeve holivudiane

16 dhjetor-Do të jetë një befasi e madhe sikur ekranizimi i best selerit të Jan Martel nuk zgjidhej për nominim, por shumë analist filmin nuk e vëndojnë në rrethin e ngushtë të favoritëve. Kritikët e favorizojnë realizimin magjik të Anga Leej, në kinematë ka një reputacion solid gjë që duhet të jetë rekomandim i mjaftueshëm.
Master

Jutarnji List – Zagreb

Organizatërot e çmimit Oskar assesi të ndalojnë me inovacione. Pas Oskarit të fundit dhe më të rëndësishmit, kur e zgjeruan listën nga 5 ne 10-të filmat e nominuar për më të mirë, këtë vit i ndryshuan edhe afatet e shpalljes së nominimit: Përndryshe, për atë se kush do të garojë për çmimin Oskar e morëm vesh madje në pjesën e fundit të janarit, d.m.th. një muaj përpara shpërndarjes së çmimeve, por tani ky afat është zhvendosur për dy javë më përpara.

Zhvendosja e datës

Në këtë mënyrë më 10 janar do të shpallen nominimet nga të gjitha kategoritë, ndërsa ndarja solemne do të bëhet me 24 shkurt. Taktika është shumë e logjikshme: filmat që do të veçohen për më të mirë nga sezona e kaluar, do të kenë arritur rezultate të mira në arkat e kinemave. Pra, është e zakonshme ankesa e votuesve të Akademisë amerikane të artit filmik, se përcaktohen për filmat që kalojnë më së miri nëpër kinema.

Për shembull, kujt do t’i interesonte të qëndrojë përpara televizionit të shikojë se si Akademia amerikane, e cila përfiton më së shumti, i ndan çmime filmave për të cilët shikuesit nuk janë të interesuar. Në çdo rast dy javë më shumë sërish ndoshta do të ishin akoma më fitimprurëse.

Zhvendosja e datës për shpallje të nominimeve sigurisht nuk do t’iu pëlqejë organizatorëve të Globusit të Artë, të cilin e ndan Organizata e korrespodentëve të huaj në Los Angelos. Ky sforcim i vogël deri më tani arrinte që të tërheqë vëmendje të madhe mediatike, sepse vlente si paralajmërim për atë se cilat filma do të rreshtohen në garën për Oskar: fillimisht ndahej Globusi i Artë dhe më pastaj vijonin nominimet e Akademisë amerikane. Tani s’do të jetë më aq interesante se kush do të jenë fituesit e Globusit të Artë, sepse tani disa ditë më përpara do të dimë se cilat filma, regjisorë, aktorë dhe profesionistë të tjerë të filmit do të favorizohen nga Akademia amerikane.
Në plan të dytë

Cilat filma do të depërtojnë në 10-shen e parë? Vetëm pesë janë të sigurtë, ndërsa për vendet tjera konkurojnë të paktën edhe dhjetë tituj të tjerë. Karakteristike është ajo që sivjet kompanitë e mëdha amerikane të Hollivuditit, kanë oferta shumë tërheqëse, ndërkaq ato të pavarurat që më përpara ishin mjaft dominuese, tani janë në plan të dytë.

Pesë pothuajse të nominuarit e sigurtë:

Argo

Filmi me Ben Aflekun, i cili te ne akoma jipet nëpër kinematë tona, në Amerikë tanimë ka grumbulluar mbi 100 milionë dollar, bruto, që mund të jetë shkak për ndikim tek votuesit. Adute të mëdha ka, skenarin inventive, rikujtim të ngjarjeve të vërteta të viteve të 80-ta, kur CIA ka tërhequr nga Irani 6 zyrtarë të arratisur të ambasadës amerikane, regji e shkëlqyer e Aflekut dhe patriotizëm jo-patetik. A do të triumfojë në fund ky triler i politizuar? Tani për tani është pak a shumë e mundshme, por megjithatë asnjëherë nuk dihet.

Linkoln

Stiven Spilbergu i adhuron leksionet nga historia, kështuqë pas Listës së Shinderit dhe Amistadit, ndjellte truke të ndryshme me të cilat Abraham Linkolni do të hynte në Kongres edhe përskaj luftës qytetare, si me amandament sipas të cilit do të ndërpritej robëria. Për rolin më të mirë të mashkullit, favorit është Daniel Day Luis, ndërsa filmi do të mbledhë dhe shumë nominime të tjera, por pyetja është a do t’a fitojë dhe cmimin kryesor. Për disa ky film është fascinues, ndërsa për disa të tjerë pak i bezdisshëm.

Të gjorët

Ekranizimi i mjuziklit teatral të shumë pëlqyer, mund t’a përsëris suksesin e Çikago, i cili në 2003-shin e fitoi Oscarin kryesor. Regjia është e Tom Huper, i cili para dy viteëh e fitoi Oscarin për Fjalimin e Mbretit, ndërsa risia është në konceptin e tij që i shtiu të gjithë aktorët të këndojnë (Russel Croë, Hyu Jackman, Eni Hateëay etje.), kështuqë këngët tingëllokan, gadi si autentike. Shikuesit e filmave për raste të projektuara janë më se të kënaqur, ndrëkaq kritikët jo edhe aq.

Në të mirë dhe në të keq

Në këtë mënyrë, këtu është përkthyer filmi Silver Linings Playbook, komedi romantike, protagonist të të cilit janë një shkrimtar I cili një kohë ka qëndruar në sanatorium për të sëmurë shpirtërorë dhe një vajzë jokonvencionale e cila i ndihmon ta gjejë bashkëshorten e tij. Regjisori dhe skenaristi, David O. Russell, para dy vitesh garonte për Oskar me filmin e tij Luftëtari, ndërsa producentët e tij vëllezërit Vinstein, të cilët janë maherë të vërtetë në marketingun e Oskarit: i ndanë dy të nhominuarit e fundit, Fjalimi mbretërorë dhe Artisti.

Zero Dark Thirty

Titulli interesant Zero errësira 30, është term luftarak për gjendjen e erët jashtë, por Katerina Bigelov, i donte këto lojra fjalësh, dhe The hurt Lokeri i saj, tek ne e përkthyen si komandanti Xhejms. Ish gruaja e Xhejms Kameron, sërish u shoqërua me skenaristin Mark Boal, siç është dukur fletëarresti kundrejt Osama Bin Ladenit. Trileri aksion i saj zgjaste 157 minuta dhe deri më tani, ka fituar shpërblimin e kritikëve Njujorkezë dhe shoqata nacionale e kritikëve. Regjizorja mundë të dekorohet edhe me një çmim Oskar.

Nominimet e mundshme:

Jeta e Pijas

Do të jetë një befasi e madhe sikur ekranizimi i best selerit të Jan Martel nuk zgjidhej për nominim, por shumë analist filmin nuk e vëndojnë në rrethin e ngushtë të favoritëve. Kritikët e favorizojnë realizimin magjik të Anga Leej, në kinematë ka një reputacion solid gjë që duhet të jetë rekomandim i mjaftueshëm.
Master

Vëllezërit Vejnstein, mbase gabuan që në shtator lansuan filmin e P.T. Anderson, fitues moral i festivalit të Venedikut, në kinematë amerikane. Filmi pati një eufori mesatare, gjë që mundë ti shfuqizojë votuesit. Por megjithatë as filmi i Andersonëve nuk do ketë gjak, nuk ishte hit, por prapëseprapë garoi për Oskar.

Bishat e shkretëtirës jugore

Fituesi i festivalit të pavarur të filmit amerikan në Sandans, meritoi nominim. Benha Zeltlina, me mençuri koketon me realizmin magjik dhe e gjuan gjendjen e vërshimit katastrofal, pasojat e uraganit Katerina. Kvenzanës nëntë vjeçare poashtu i buzëqesh nominimi.

Dashuria

Filmi i Majkëll Hankej, fitues i Pallmës së artë dhe çmimin evropjan të filmit, nuk është pa mundësi për fitimin e nominimit për Oskarin kryesorë: në Amerikë ka shumë promocion të fuqishëm, iu pëlqen të gjithëve, dhe poashtu është favorit në kategorinë e filmave të huaj. Rolet kryesore poashtu mundë të jenë të nominuar.

I arratisuri Xhango

Në projektimin e kritikëve, spekulohet se filmi i ri i Kventin Tarantinos, dedikuar shpagetave vestern, nuk ka gjasa për nominimin kryesorë: padyshim është i mrekullueshëm dhe me një regji të mirë, por është shumë i gjatë, bisedohet shumë dhe është shumë ekscentrik. I tillë ishte të kqinjtë e pamëshirë, por sërisht u nominua.

Mbretëria e lindjes të Hënës

Regjisori i kultit Ves Anderson, deri më tani asnjëherë nuk ka luftuar për tu nominuar për film më të mirë, ndërsa këtë herë i njëjti ka gjasa, sepse kjo komedi e këndshmë me fëmijë të vegjël, është realizimi më i mirë i deritanishëm, e cila poashtu shumë mirë kaloi në kinematë amerikane.

Skyfall dhe kalorësi i errësirës: Kthimi

James Bond dhe batman të nominuar për Oskar? E pamundur! Por sërisht… këtë sezon mundë të lavdrohet me dy bllockbasterat të cilët njëkohësisht janë edhe realizime të larta artistike, e këto janë filmat e Sem Mendes dhe Kristofer Nollan. Të dy merituan nominimin, por votuesit e Akademisë Amerikane nuk duan franshisa.

Fluturimi

Denzel Uashington është i mrekullueshëm në rolin e pilotit të aeroplanit për civilë i cili ndaloi një fatkeqësi katastrofale, megjithatë hulumtimi për të zbulon fakte të palakmueshme. Robert Zemeckis me vite ishte i varrosur në filmat vizatimor hiper realistic dhe ky është i vetmi i Filmit të tij të luajtur që u prit me lëvdata

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *