Home / Sport / Nis Botërori i Klubeve

Nis Botërori i Klubeve

Japonezët e Sanfrecce Hiroshima ka mundur me rezultatin e ngushtë 1-0 skuadrën australiane të Auckland në ndeshjen hapëse të Botërorit të Klubeve FIFA.

Me këtë fitore, aziatikët fitojnë të drejtën e çerekfinales kundër egjiptianëve të Al Ahly, takim që do të zhvillohet më 9 dhjetor.

Sanfrecce Hiroshima dominoi tërësisht takimin dhe pati shumë raste për gol, por sulmuesit e ekipit japonez nuk ishin të qartë para portës. Goli i vetëm i ndeshjes u shënua në minutën e 66 nga Aoyama.

Ndeshja e sotme pritej shumë jo nga skuadrat që përballeshin, por sepse ishte takimi i parë ku FIFA futi teknologjinë në futboll. Sistemi “hawkeye” që përdoret në tenis dhe në kriket ishte i pranishëm në vijat fatale të portave, por nuk pati asnjë rast goli-fantazmë në takimin mes japonezëve dhe australianëve.

Në këtë mënyrë, duhet të presim ndeshjet e tjera të Botërorit të Klubeve për të parë efektshmërinë e teknologjisë së re.

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *