Home / Sport / Shorti i Europa League

Shorti i Europa League

Pas shortit të 1/8 të finaleve të Ligës së Kampioneve, është hedhur edhe shorti për 1/16 e Europa League, ndeshje të cilat do të luhen më 14-21 shkurt.

Interi do të luajë ndaj rumunëve të Cluj, ndërsa kampionët në fuqi të Europës, Chelsea, do të luajnë ndaj Sparta Praga pasi nuk kaluan dot grupin në Champions.

Takimet më të forta të kësaj faze do të jenë Zenit-Liverpool dhe Bayer Leverkusen- Benfica.

Ja të gjitha çiftet e Europa League të dala nga shorti:

Bate Borisov (Bie)-Fenerbahçe (Tur)
Inter (Ita)-Cluj (Rom)
Levante (Spa)-Olympiakos (Gre)
Zenit (Rus)-Liverpool (Ing)
Dinamo Kiev (Ucr)-Bordeaux (Fra)
Bayer Leverkusen (Ger)-Benfica (Por)
Newcastle (Eng)-Metalist Kharkiv (Ucr)
Stuttgart (Ger)-Genk (Bel)
Atletico Madrid (Spa)-Rubin Kazan (Rus)
Ajax (Hol)-Steaua Bucarest (Rom)
Basel (Swi)-Dnipro (Ucr)
Anzhi (Rus)-Hannover (Ger)
Sparta Praga (Cze)-Chelsea (Eng)
Borussia Moenchengladbach (Ger)-Lazio (Ita)
Tottenham (Eng)-Lyon (Fra)
Napoli (Ita)-Viktoria Plzen (Cze)

U hodh edhe shorti për 1/8 e finaleve të këtij turneu. Ja dyshet:
Napoli/Plzen vs BATE/Fenerbahce
Bayer Leverkusen/Benfica vs Dynamo Kiev/Bordeaux
Anzhi Mackhachkala/Hannover 96 vs Newcastle/FC Metalist Kharkiv
VfB Stuttgart/Genk vs Borussia M’gladbach/Lazio
Tottenham/Lyon vs Inter Milan/CFR Cluj-Napoca
Levante/Olympiacos vs Atletico Madrid/Rubin Kazan
Basle/Dnipro vs Zenit St Petersburg/Liverpool
Ajax/Steaua Bucuresti vs Sparta Prague/Chelsea.

Gjithashtu lexo

Shikoni çfarë ka bërë Barcelona pas sulmit terrorist (FOTO)

Klubi i Barcelonës ka reaguar pas sulmit terrorist në Barcelonë. Katalunasit e kanë bërë një …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *