Home / Sport / Djokovic fitues i Australian Open

Djokovic fitues i Australian Open

Tenisti serb i lindur në Mitrovicë, Novak Djokovic, ka hyrë në histori si tenisti i parë që fiton tri herë radhazi grand-slam turneun Australian Open, pas triumfit ndaj Andy Murrayt në finalen e këtij viti.

Në fillim të takimit Murray u shfaq shumë në formë, por nuk arriti të fitonte në fund, pasi Djokovic e kërkoi me ngulm fitoren.

Sfida mbaroi me rezultat 3-1 në sete për Djokovic, përkundër faktit se ky i fundit e fitoi setin e parë.

6-7, 7-6, 6-3 dhe 6-2 ishte rezultati final i këtij takimi që u mendua se do të ishte dramatik, por thjesht tenisti serb ishte i pakapshëm.

Kështu, Djokovic hyn në histori si tenisti i parë që arrin të fitojë tri herë radhazi grand slam turneun Australian Open.

Gjithashtu lexo

Osmani: Bëmë gabime në mbrojtje, do të ndryshojmë në lojën e ardhshme

Trajneri i Shkëndijës së Tetovës, Qatip Osmani nuk e ka përjetuar mirë humbjen nga Milani. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *