Home / Lajme / Maqedoni / Fillon karnavali i Vevçanit

Fillon karnavali i Vevçanit

Vevçani këtë fundjavë është nikoqir i karnavalit tradicional, i cili si teatër i pakufizuar çdo vit në vigjilje të Vitit të Vjetër të Ri dhe festët Vasilica tubon qindra fytyra të maskuara.

Këtë vit do të paraqiten muzikantë nga Maqedonia dhe nga vendet fqinje.

Me karnavalin vasilik të Vevçanit kremtohet ardhja e Vitit të Ri sipas kalendarit të vjetër. Karnevali çdo vit fillon me 13 janar me program të pasur kulturor-artistik, ndërsa përfundon më 14 janar me ndezje rituale të maskave.

Karnavali ka traditë mbi 14-të shekullore dhe është bashkim i zakoneve pagane me parodi bashkëkohore të ngjarjeve më të rëndësishme.

Edhe këtë vit, sikur edhe në tre vitet e kaluara, Ministria e Kulturës e ndihmon Karnavalin e Vevçanit me një milion denarë.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *