Home / Lajme / Maqedoni / Për shkak të miellit të importuar nga Serbia, ai vendor mbeti i pashitur

Për shkak të miellit të importuar nga Serbia, ai vendor mbeti i pashitur

15 janar-
Sipas Nkolço Georgiev nga “Makmlin”, kryetar i Grupacionit të industrisë së bulmetit në Odë, përderisa nuk merren masa të duhura, do të mbetet i pablerë gruri vendor prodhimi i së cilit është më i madh për 20 për qind nga viti i kaluar.

Heqja e vendimit qeveritar për import të kushtëzuar të miellit me blerje paraprake të grurit vendor e solli në pyetje mbetjen e mullisëve.

Ata, siç thanë në takimin e sotëm në Odën Ekonomike, kanë aksione të mëdha sepse në vend më së shumti shitet mielli i importuar nga Serbia i cili është më i lirë për gjashtë deri në nëntë denarë nga ai vendor.

Sipas Nkolço Georgiev nga “Makmlin”, kryetar i Grupacionit të industrisë së bulmetit në Odë, përderisa nuk merren masa të duhura, do të mbetet i pablerë gruri vendor prodhimi i së cilit është më i madh për 20 për qind nga viti i kaluar.

Përpunuesit të cilët paralajmëruan se çdo ditë kryesisht mbyllet nga një mulli në Maqedoni, do të kërkojnë kontroll më të madh të miellit të importuar dhe vendosje të pullave postare për miell të deklaruar të prodhuar dhe të importuar.

Të dhënat e fundit nga Oda ekonomike tregojnë se nga 1 nëntori i vitit të kaluar kur ishte hequr masa mbrojtëse qeveritare e deri më sot janë importuar 12.000 tonë miell gruri kryesisht nga Serbia, por konsiderohet se në vend vijnë sasi edhe nga Kosova dhe BeH-ja

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *