Home / Lajme / Maqedoni / Raste të reja të gripit H1N1 në Maqedoni

Raste të reja të gripit H1N1 në Maqedoni

Tetë raste të reja të infektuar nga virusi H1N1 apo i ashtuquajtur gripi i derrit janë regjistruar në Maqedoni.

Nga Instituti për Shëndetësi Publike javën e fundit janë izoluar edhe 11 raste të reja të gripit sezonal, tek pacientët që ishin pranuar me simptome më të rënda.

Tek tetë prej tyre është detektuar prania e gripit H1N1 apo i njohur si gripi i derrit. Nga Ky Institut kanë theksuar se kanë ndërmarrë të gjitha masat për të përballuar çdo valë të re të viruseve, përfshirë edhe viruset më të rënda dhe ato vdekjeprurëse.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *