Home / Lajme / Maqedoni / Dimovski: Qumështi i vendit i sigurt

Dimovski: Qumështi i vendit i sigurt

22 shkurt-“Kontrollet bëhen rregullisht çdo ditë nga ana edhe e përpunuesve në laboratoret e të tyre individuale, por janë intensifikuar edhe kontrollet që i zbaton Agjencia e ushqimit dhe veterinarisë”, tha Dimovski duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve pas prezantimit të pritjes për rritje të prodhimit të orizit., transmeton Tv-Koha.

Në qumështin e prodhuar në Maqedoni nuk ka prani të aflatoksinës, as substanca të tjera të dëmshme për shëndetin e qytetarëve, deklaroi sot ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Dimevski, transmeton Tv-Koha.

Këtë, sipas tij e konfurmaun të gjitha analizat e bëra në laboratoret e akredituara.

“Kontrollet bëhen rregullisht çdo ditë nga ana edhe e përpunuesve në laboratoret e të tyre individuale, por janë intensifikuar edhe kontrollet që i zbaton Agjencia e ushqimit dhe veterinarisë”, tha Dimovski duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve pas prezantimit të pritjes për rritje të prodhimit të orizit, transmeton Tv-Koha.

“Përveç qumështit të importuar, rregullisht kontrollohet edhe ushqimi i importuar për bagëti, veçanërisht nga vendet fqinje. Kryhet kontroll në çdo prodhim ushqimor dhe bujqësor të importura përgjithësisht që të mbrohet shëndeti i konsumatorëve të vendit”, theksoi ministri Lupço Dimovski, transmeton Tv-Koha.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *