Home / Lajme / Maqedoni / Fillojnë përgatitjet për rrugën Tetovë – Prizren

Fillojnë përgatitjet për rrugën Tetovë – Prizren

Agjencia qeveritare për rrugë shtetërore në Maqedoni po përgatit projektin për rrugën Tetovë – Prizren.

Rreth 45 mijë euro janë ndarë për përpunimin e planit të fizibilitetit për të lidhur Tetovën me Prizrenit, ndërsa më pas do të projektohen edhe detajet e tjera se sa kosto do të kushtojë realizimi i këtij projekti infrastrukturor, që lidh Kosovën me Maqedoninë. Rruga magjistrale do të jetë rreth 40 kilometra, ndërsa do të zvogëlojë udhëtimin drejt Prizrenit për rreth tre orë.

Autoritetet e Kosovës vitin e kaluar informuan se po planifikojnë ndërtimin e këtij aksi rrugor që lidhet me Maqedoninë, ndërsa në kuadër të projektit parashikohet ndërtimi i një tuneli, që duhet të kalojë nëpër Malin e Sharrit.

Komuna e Tetovës, siç transmeton ina njoftimin, para shtatë vjetëve në bashkëpunim me një kompani gjermane tentoi realizimin e këtij projekti. Vlerësimet dhe projeksionet financiare dolën që kostoja e këtij projekti shkon në 40 milionë euro, duke përfshirë edhe ndërtimin e tunelit prej 3 kilometrave. Ideja për ndërtimin e rrugës Tetovë – Prizren është disa dekada më parë, si një nyje lidhëse midis Maqedonisë, Kosovës dhe Shqipërisë.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *