Home / Lajme / Maqedoni / Gruevski:Nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme

Gruevski:Nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme

28 shkurt-“Jemi të gatshëm për bisedë në bazë të parimeve tona dhe pozitave të cilat i kemi vendosur, por shpresoj se mençuria do të mbisundojë te njeriun i parë i LSDM-së, pasi prakitisht gjithçka vjen prej tij”, tha Gruevski.

Zgjedhje të parakohëshme paralmentare nuk do të ketë, kurse Cërvenkovski, nëse dëshiron të mer pjesë në zgejdhjet lokale ka afat të dorëzojë listat deri në ditëne diel. Këtë e deklaroi sot kryeministri Nikola, Gruevski. VMRO-DPMNE tha ai, nuk do të bëjë lëshime të tjera. Sipas tij, LSDM duhet të del nga filmi I tyre sepse ai film shkon në dëm të LSDM-së dhe shtetit. Të gjitha ndryshimet ligjore që këto ditë u sollën në parlament, I mundëosjnë kësaj partie të kthehet në zgjedhjet lokale dhe të tërhiqet nga idetë e tyre për luftë dhe bojkot. Ai më tej tha Shtefan Fyle njëjtë si ne është i shqetësuar për situatat me të cilat ballafaqohemi. Ai edhe në të kaluarën ka tentuar të ndihmojë dhe është e qartë se edhe nesër sërish do të vijë në tentim që me forca të përbashkëta të bëjmë përpjekje që të zgjidhen punët. Këtë e theksoi kryeministri Gruevski në përgjigje të pyetjes së gazetarëve pas vizitës në shtëpitë e vërshuara në lagjen Livadi, në Sveti Nikollë.”Jemi të gatshëm për bisedë në bazë të parimeve tona dhe pozitave të cilat i kemi vendosur, por shpresoj se mençuria do të mbisundojë te njeriun i parë i LSDM-së, pasi prakitisht gjithçka vjen prej tij”, tha Gruevski.Ndërkaq, Andrej Zhernovski, nga LSDM-ja tha se problemi më i madh më 24 mars, ditën kur do të mbahen zgjedhjet lokale, sipas Zhernovskit, nuk do të jetë bojkoti i zgjedhjeve nga ana e opozitës por bojkoti i qytetarëve nga komuna QendërEdhe pse nuk është e sigurtë se këtio zgjedhje a do t`I bojkotojë tërësisht, pasi ka indikacione që kryetarët e komunave të Strumicës, Kumanovës dhe Ohërit, deir ditën e diel të dorëzojnë listat për këshilltar dhe krytarë komunash si kandidat të pavarur.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *