Home / Lajme / Maqedoni / Përfundoi afati i parashtrimit të listave të kandidiatëve për zgjdedhjet lokale

Përfundoi afati i parashtrimit të listave të kandidiatëve për zgjdedhjet lokale

17 shkurt-Kandidatura për zgjedhje parashtruan BDI-ja, PDR-ja, PDSH-ja, VMRO-DPMNE-ja dhe partitë e tjera të koalicionit “Për Maqedoni më të mirë ….. Në zgjedhjet lokale do të marrin pjesë edhe 29 kandidiatë të pavarur, ndërsa nënshkrime u grumbulluan edhe për 95 lista të pavarura për këshilltarë. Opozita LSM dhe disa parti më të vogla paralajmëruan bojkotimin e zgjedhjeve.

Mbrëmë në mesnatë skadoi afati për parashtrimin e listave të kandidatëve për kryetarë komunash dhe anëtarëve të këshillave për zgjdhjet e ardhshme lokale. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve paralajmëroi se nesër do të njoftojë zyrtarisht kandidaturat për zgjedhjet e caktuara më 24 mars.

Kandidatura për zgjedhje parashtruan BDI-ja, PDR-ja, PDSH-ja, VMRO-DPMNE-ja dhe partitë e tjera të koalicionit “Për Maqedoni më të mirë ….. Në zgjedhjet lokale do të marrin pjesë edhe 29 kandidiatë të pavarur, ndërsa nënshkrime u grumbulluan edhe për 95 lista të pavarura për këshilltarë. Opozita LSM dhe disa parti më të vogla paralajmëruan bojkotimin e zgjedhjeve.

KSHZ-ja konfirmoi se kandidatura parashtroi edhe Sevçe Jakimovski përmes Partisë serbe të përparuar në Maqedoni (SNSM).

Kanidiaturën, Jakimovski e parashtroi pak para mesnate në Komisionin zgjedhor komunal në Karposh.

Sekretari i përgjithshëm i LSDM-s, Andrej Petrov dje deklaroi se partia më e madhe opozitare nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet lokale.

Me paraqtjen e bojkotit të zgjedhjeve dje u paraqitën edhe PL, PLD dhe Partia për Lëvizje e Turqve

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *