Home / Lajme / Maqedoni / Qumshti ‘Dukat’ hiqet nga tregu

Qumshti ‘Dukat’ hiqet nga tregu

Qumështit i dyshimtë “Dukat” nuk është në qarkullim,të enjten do të dihet nëse 360 litra të qumështit të dyshimtë “Dukat” kanë aflatoksine.

Siç kumtoi sot drejtori i Agjencisë për ushqim dhe veterinari Dejan Runtevski, këto sasi të qumështit aspak nuk janë lëshuar në qarkullim. Ndodhen në magazinat e distributorëve.

Sipas Runtevskit, kontrollet e aflatoksineve në qumësht nuk janë pjesë e analizave të rregullta në vendkalimet kufitare. Zakonisht zbatohen pas marrjes së njohurive për praninë e mundshme të substancave të palejuara.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *