Home / Lajme / Maqedoni / Vendosen themelet e Kishës për nder të vrarëve te Liqeni i Smilkovcit

Vendosen themelet e Kishës për nder të vrarëve te Liqeni i Smilkovcit

Bashkësitë lokale të fshatrave Stajkovë, Smilkovcë, Creshevë dhe Viniçe në bashkëpunim me Komunën e Gazi Babës kishën do ta ndërtojnë me pëlqimin e Kishës Ortodokse Maqedonase.

Një kishë do të ngritet pranë Liqenit të Smilkovcit në periferi të Shkupit, në vendin ku u vranë katër të rinjtë maqedonas më 13 prill të vitit të kaluar.

Bashkësitë lokale të fshatrave Stajkovë, Smilkovcë, Creshevë dhe Viniçe në bashkëpunim me Komunën e Gazi Babës kishën do ta ndërtojnë me pëlqimin e Kishës Ortodokse Maqedonase.

Kisha siç bëhet e ditur do të ketë një sipërfaqe prej 150 metra katror, me një hapësirë parku prej 6 mijë metrash katror, ndërsa rreth kishës do të jetë një këmbanë, një kryq gjigand, si dh peshë pisha gjigandë në shenjë përkujtimi për pesë viktimat që u vranë vitin e kaluar

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *