Home / Lajme / Maqedoni / Nimic do të takohet me Jolevskin dhe Vasilakisin

Nimic do të takohet me Jolevskin dhe Vasilakisin

8 prill-“Ambasadori Nimic do të takohet me dy përfaqësuesit ndaras, ndërsa pastaj në takim të përbashkët, me qëllim që të vazhdojnë bisedimet nën ndërmjetësim të Kombeve të Bashkuara, që të gjehet zgjidhje e përbashkët e pranueshme për të dy palët për çështjen e emrit”, kumtoi shërbimi për shtyp i Organizatës botërore.

I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bbashkuara në bisedimet për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë ambasadori Methju Nimic sot dhe nesër në Nju-Jork do të ketë takime me përfaqësuesit e dy vendeve, Zoran Jolevski dhe Adamantios Vasilakis.

“Ambasadori Nimic do të takohet me dy përfaqësuesit ndaras, ndërsa pastaj në takim të përbashkët, me qëllim që të vazhdojnë bisedimet nën ndërmjetësim të Kombeve të Bashkuara, që të gjehet zgjidhje e përbashkët e pranueshme për të dy palët për çështjen e emrit”, kumtoi shërbimi për shtyp i Organizatës botërore.

Raundi i fundit i bisedimeve u mbajt më 29 dhe 30 janar, pas së cilit vijoi paralajmërim për takim të ri të Nimicit me përfaqësuesit nga Maqedonia dhe Greqia.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *