Home / Sport / Çfarë duhet të dini për finalen e Ligës së Kampioneve

Çfarë duhet të dini për finalen e Ligës së Kampioneve

– Fitorja e përgjithshme 7-0 e Bajern Mynih përballë Barcelonës në gjysmëfinalet e këtij turneu është më e thella e gjysmëfinaleve në historinë e turneut që në fillimin e tij. Bavarezët mbajnë edhe rekordin e fitores së përgjithshme më të thellë të fazës me eliminim direkt, kur eliminuan Sporting Lisbonën me rezultatin e përgjithshëm 12-1 në sezonin 2008-2009.

– Finalja e të shtunës do të jetë e 58-ta që nga momenti kur ky turne filloi në sezonin 1955-1956, me Real Madrid që fitoi 5 edicionet e para.
– Bajern Mynih është në vendin e tretë në listën e finalistëve, pasi ka arritur në këtë fazë të turneut për 9 edicione të mëparshme, duke fituar 4 në vitet 1974, 1975, 1976 dhe 2001, ndërsa ka humbur 5 finale në vitet 1982, 1987, 1999, 2010 dhe të vitit të kaluar kur u mund në Mynih përballë Çelsit me penallti.
– Real Madrid mban rekordin e paraqitjeve në finale me 12 të tilla, i ndjekur nga Milan me 11. Paraqitja e Bajern Mynih të shtunën do të jetë e pesta që nga momenti kur turneu mori emrin Liga e Kampioneve, duke ndjekur vetëm Milanin që ka 6 paraqitje mes viteve 1993 dhe 2007.
– Borusia Dortmund po përgatitet të marrë pjesë në finalen e dytë të historisë së vet, pasi ka fituar atë të mëparshmen në vitin 1997, kur mundi 3-1 Juventusin në Mynih.
– Otmar Hitzfeld është vetëm një nga tre trajnerët që kanë fituar Ligën e Kampioneve me dy klube të ndryshme, duke udhëhequr Borusia Dormtund në vitin 1997 dhe pastaj duke çuar drejt suksesit Bajern Mynih në vitin 2001.
– Dy trajnerët e tjerë janë Ernst Hapel me Fejenord në vitin 1970 dhe Hamburg në vitin 1983, si dhe Zhoze Murinjo me Porton në vitin 2004 dhe Inter në vitin 2010.
– Franc Bekenbauer u bë lojtari i pari që ishte kapiten i fituesve të Ligës së Kampioneve për tre edicione të njëpasnjëshme me Bajern në vitet 1974, 1975 dhe 1976. Ndonëse Real Madrid fitoi 5 finale radhazi nga viti 1956 deri në vitin 1960, ata kishin 3 kapitenë të ndryshëm.
– Që nga momenti kur formati i turneut u ndërrua në atë të Ligës së Kampioneve, në sezonin 1992-1993, asnjë skuadër nuk ka fituar një përqindje më të madhe ndeshjesh për të fituar trofeun sesa Borusia Dortmund në vitin 1997. Ata fituan 9 nga 11 ndeshjet e luajtura, 81.8% të takimeve të zhvilluara. Në kontrast, kur Mançester Junajtid fitoi trofeun në vitin 1999, përqindja e fitoreve të tyre regjistroi rekordin më të ulët të sukseseve me 45.5%.
– Në sezonin pasardhës, kur Borusia Dortmund ishte mbajtëse e trofeut, mundi në çerekfinale Bajern Mynih me rezultatin e përgjithshëm 1-0.
– Numri më i vogël i tifozëve të regjistruar për një finale të Ligës së Kampioneve ishte për finalen e përsëritur në vitin 1974, kur Bajern mundi Atletiko Madrid me rezultatin 4-0 në stadiumin “Heisel” në Bruksel me 17 maj. Atë ndeshje e ndoqën vetëm 23325 tifozë. Ndeshja e parë e skuadrave, e përfunduar 1-1 dy ditë më parë, ishte ndjekur nga 48772 tifozë.
– Georg Shvarcenbek shënoi golin e barazimit në minutën e fundit shtesë të asaj ndeshje për të vulosur barazimin 1-1, por Bajern ka përjetuar një eksperiencë të ngjashme shumë të hidhur në vitin 1999. Atëherë ishin Tedi Sheringam dhe Ole Gunar Solskjaer që shënuan të dy në kohën shtesë, për t’i dhënë fitoren 2-1 Mançester Junajtid në Barcelonë, në atë që është quajtur finalja më dramatike e turneut.
– Kjo është hera e katërt kur dy klube të të njëjtit shtet ndeshen në finale, pas asaj Real Madrid-Valencia të vitit 2000, Milan-Juventus në vitin 2003 dhe Mançester Junajtid-Çelsi në vitin 2008. Ata ndeshje përfunduan me fitoret e Real, Milan dhe Mançester Junajtid, ku Milan e Junajtid fituan me penallti.
– Bajern do të bëhet klubi i parë që fiton dy herë trofeun me penallti nëse arrijnë të triumfojnë në këtë mënyrë në ndeshjen e të shtunës. Ata mundën Valencian 5-4 në finalen e vitit 2001, ndërsa do të bëheshin skuadra e parë që shkon në tre gjuajtje nga penalltia në finale.
– Paulo Sousa është një prej dy lojtarëve që fiton trofeun me dy skuadra të ndryshme në sezone të njëpasnjëshme, pasi fitoi me Borusia Dortmund në vitin 1997, ndërsa një vit më parë e kishte ngritur Kupën me Juventusin. I vetmi lojtar tjetër që ka arritur të njëjtin sukses është Marcel Desai, i cili triumfoi me Olimpik Marsejë në vitin 1993 dhe Milan në vitin 1994.
– Që nga viti 1965, kur Bajern Mynih u ngjit në Bundesligë, dy klubet janë ndeshur 95 herë në të gjitha turnetë, me Bajern që regjistron 41 fitore, Borusia 25 ndërsa 29 ndeshje kanë përfunduar në barazim.
– Rezultati rekord mes dy skuadrave është fitorja 11-1 e Bajern në vitin 1971 në ndeshjen e kampionatit gjerman, që shënon njëkohësisht edhe fitoren më të thellë të historisë së bavarezëve në kampionat.
– Dy skuadrat janë ndeshur katër herë në këtë sezon. Bajerni fitoi 2-1 ndeshjen e parë të sezonit në Superkupën e Gjermanisë në gusht, ndërsa mori hak edhe për disfatën e thellë të finales së Kupës së Gjermanisë me rezultatin 5-2 të një viti më parë, duke mundur Borusian 1-0 në çerekfinalen e Kupës së këtij viti. Dy ndeshjet në kampionat mes skuadrave kanë përfunduar në barazim 1-1.
– Fitorja e përgjithshme 7-0 e Bajern Mynih përballë Barcelonës në gjysmëfinalet e këtij turneu është më e thella e gjysmëfinaleve në historinë e turneut që në fillimin e tij. Bavarezët mbajnë edhe rekordin e fitores së përgjithshme më të thellë të fazës me eliminim direkt, kur eliminuan Sporting Lisbonën me rezultatin e përgjithshëm 12-1 në sezonin 2008-2009.

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *