Home / Sport / Ferguson largohet me festë nga “Old Traford”

Ferguson largohet me festë nga “Old Traford”

Aleks Ferguson ka përshëndetur tifozët e Mançester Junajtid në atë që ka qenë ndeshja e tij e fundit në stadiumin “Old Traford” në drejtimin e skuadrës, pas suksesit 2-1 ndaj Suonsit. Në një ditë emocionuese ku të gjithë tifozët e “djajve të kuq” kanë përshëndetur trajnerin më të suksesshëm britanik, skuadra ka bërë punën e vet duke marrë këtë fitore dhe më pas duke i dhënë nderin skocezit të ngrente lart trofeun e titullit kampion.

“Faleminderit të gjithëve, ka qenë eksperienca më fantastike e jetës time. Kam qenë shumë me fat që të drejtoj lojtarët më të mirë të këtij vendi. Të gjitha ata kanë përfaqësuar këtë klub në mënyrën e duhur. I lumtë të gjithë lojtarëve”, ishin fjalët e Ferguson që mbajti një fjalim të shkurtër emocional në fund të takimit.
“Tani do të jem në gjendje të kënaqem duke i parë, jo të vuaj me to. Dua t’ju kujtoj se kur unë kaloja periudha të vështira, ky klub më mbështeti. Detyra juaj është t’i qëndroni përkrah trajnerit të ri. Dua të bëj një përshëndetje për Pol Skols që tërhiqet sot, ai është një nga lojtarët më të mëdhenj që ky klub ka pasur apo do të ketë. Do të uroja gjithashtu një kthim sa më të shpejtë për Darren Fleçer. I uroj lojtarëve çdo sukses të mundshëm në të ardhmen. Mos u dorëzoni kurrë. Nga e gjithë familja Ferguson, me 11 nipat e mbesat që gjenden këtu, faleminderit të gjithëve”, ishte fjalimi që Ferguson mbajti para turmës para se të ngrente lart trofeun e titullit të 20-të të klubit.
Përsa i përket ndeshjeve të tjera të kësaj jave, Totenhem ka qëndruar në garë për një vend në Ligën e Kampioneve duke mundur 2-1 Stouk dhe tashmë duke kaluar trysninë te Arsenali. “Topçinjtë” kanë një ndeshje të vështirë në mesjavë ndaj Uiganit, që fitoi Kupën FA, por që do të bjerë nga kategoria nëse nuk mund skuadrën e Venger në ndeshjen e prapambetur të javës së 37-të.

Premier League
Java 37 /Rezultatet
Stouk-Totenhem 1-2
3’ N’Zonzi / 20’ Dempsi, 83’ Adebajor
Everton-Uest Hem 2-0
6’, 60’ Mirajas
Fullhem-Liverpul 1-3
33’ Berbatov / 36’, 63’, 85’ Starrixh
Noruiç-Uest Bromuiç 4-0
25’ Snodgras, 62’ Holt, 65’ (ag) MekOuli, 90’ Houson
QPR-Njukasëll 1-2
11’ (p) Remi / 18’ (p) Ben Arfa, 35’ Gufran
Sandërlend-Sauthempton 1-1
68’ Bardsli / 76’ Pançion
Mançester Junajtid-Suonsi 2-1
39’ Hernandez, 87’ Ferdinand / 49’ Miçu

Klasifikimi: Mançester Junajtid 88 pikë, Mançester Siti 75, Çelsi 72, Totenhem 69, Arsenal 67, Everton 63, Liverpul 58, Uest Bromuiç 48, Suonsi 46, Uest Hem 43, Stouk 41, Noruiç 41, Njukasëll 41, Sauthempton 40, Fullhem 40, Aston Vila 40, Sandërlend 39, Uigan 35, Riding 28, QPR 25.

Gjithashtu lexo

OZIL DO TË RIBASHKOHET ME MOURINHON KUR T’I PËRFUNDOJË KONTRATA

Mesuti Ozil kërkon të transferohet te Manchester United në fund të kontratës me Arsenal, sipas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *