Home / Lajme / Maqedoni / Prezantohen librat e Jusuf Osmanit në USHT (VIDEO)

Prezantohen librat e Jusuf Osmanit në USHT (VIDEO)

7 maj- Osmani në librat e tij ka paraqitur para publikut krimet që serbët i kanë kryer mbi 1280 fëmijë, 298 prej të cilëve nën moshën 5 vjeçare dhe krimet që janë kryer ndaj 12 mijë viktimave civilë të vrarë nga janari e deri në qershor kur edhe hyjnë trupat e NATO-s në Kosovë.

Krimet që ka bërë pushteti serb ndaj popullatës shqiptare në luftën e vitit 99 në Kosovë, ish drejtori i Arkivit të Kosovës Jusuf Osmani i ka përmbledhur në dy librat “Krimet e Serbisë në Kosovë” dhe “Krimet e Serbisë mbi fëmijët në Kosovë”, të cilët sot i promovoi në ambientet e Universitetit Shtetëror të Tetovës. Osmani në librat e tij ka paraqitur para publikut krimet që serbët i kanë kryer mbi 1280 fëmijë, 298 prej të cilëve nën moshën 5 vjeçare dhe krimet që janë kryer ndaj 12 mijë viktimave civilë të vrarë nga janari e deri në qershor kur edhe hyjnë trupat e NATO-s në Kosovë.

KRIMET NË KOSOVË FAKTOGRAFOHEN NË LIBRA ( VIDEO )

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *