Home / Lajme / Botë / Tërmet i fuqishëm e goditi Japoninë verilindore

Tërmet i fuqishëm e goditi Japoninë verilindore

18 maj-Sipas institutit gjeofizik të SHBA-së, goditja ka qenë me fuqi prej 6,1 ballë, në thellësi prej rreth 33 kilometra dhe epiqendër në det, në fund të bregut të prefekturës Fukushima, në rreth 200 kilometra në verilindje të Tokios, ku është ndjerë dridhje e ndërtesave.

Tërmet, që sipas të dhënave të para është me fuqi prej 5,9 ballë sipas shkallës së Rihterit, sot e goditi pjesën verilindore të Japonisë, kumtoi agjencia meteorologjike japoneze.

Nuk ka paralajmërime për rrezik nga cunami.

Sipas institutit gjeofizik të SHBA-së, goditja ka qenë me fuqi prej 6,1 ballë, në thellësi prej rreth 33 kilometra dhe epiqendër në det, në fund të bregut të prefekturës Fukushima, në rreth 200 kilometra në verilindje të Tokios, ku është ndjerë dridhje e ndërtesave.

Në muajin mars të vitit 2011 Japonia verilindore ishte goditur nga një tërmet i fuqishëm prej 9 ballëve sipas Rihterit, që shkaktoi cunami shkatërues.

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *