Home / Sport / Uigan, skuadra e parë që fiton Kupën FA dhe bie nga kategoria

Uigan, skuadra e parë që fiton Kupën FA dhe bie nga kategoria

Vetëm 4 ditë pasi Uigani hyri në histori duke fituar Kupën FA, ky klub shkroi emrin në librin e rekordeve vetëm 4 ditë më vonë, si i pari që arrin të bjerë nga kategoria në të njëjtin sezon që fitoi turneun më të vjetër futbollistik në botë.

Gjithçka erdhi si pasojë e ndeshjes së mbrëmshme ndaj Arsenalit, që duhej fituar me çdo kush për të evituar rënien matematike. Nëse pjesa e parë u mbyll me barazim 1-1 pas golave të Podolski për “topçinjtë” dhe Malonei për Uigan, pjesa e dytë ishte shkatërrimtare për këta të fundit. Uollkot, Podolski dhe Ramsi shënuan 3 gola të tjerë për t’i dhënë suksesin 4-1 Arsenalit dhe për të dekretuar rënien e Uiganit një kategori më poshtë.

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *