Home / Lajme / Maqedoni / Abdylaziz Durmishi me ekspozit në Mallme të Suedis (VIDEO)

Abdylaziz Durmishi me ekspozit në Mallme të Suedis (VIDEO)

05 Qershor – Nga data 1 qershor në qytetin e Eurovizionit Mallmo në Suedi piktori Tetovar Abdylaziz Durmishi ka hapurë ekspozitën e tij.

Në galerin e arteve në qytetin e Mallmës autori ka ekspozuar piktura me pejsazhe nga vendlindja dhe vendet skandinave që përcjellin mesazhin e paqës dhe lumturisë ndërnjerëzore. Ekspozita ka hasur një interesim të madh si tek vizitorët ashtu edhe tek mediat suedeze.

Kjo ekspozitë do të zgjatë deri më datë 15 të këtij muaj dhe gjatë muajit tetor e njeta do të prezantohet edhe para publikut në qytetin Oslo, kurse më pas Abdylaziz Durmishi do të prezantohet edhe para artëdashësve në Maqedoni.

Përndryshe piktori Tetovar Abdylaziz Durmishi që vite me radhë jeton dhe punon në Danimark, është nga fshati Kamnjan dhe është gjenerata e parë e studentëve që kanë kryerë akademin e arteve në Maqedoni.

Gjithashtu lexo

Maqedoni, më shumë kredi banesore dhe konsumatore, më pak për vetura

Kreditimi në korrik të këtij viti shënon rritje prej 0,3 për qind, i cili ka …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *