Home / Sport / Barça mbyll kampionatin me 100 pikë

Barça mbyll kampionatin me 100 pikë

Barcelona ka mbyllur kampionatin me një fitore 4-1 ndaj Malagas, duke arritur kuotën e 100 pikëve në kampionat, për të barazuar rekordin e vendosur një vit më parë nga Real Madrid.

Katalanasit e kanë pasur shumë të thjeshtë në këtë sfidë, me kundërshtarët që thuajse ishin inekzistentë në minutat e parë të ndeshjes, duke lënë që Vija, Fabregas e Montoja të shënonin me qetësi, ndërsa ishte Iniesta që në fillimin e pjesës së dytë çoi në katër numrin e golave me një goditje të jashtëzakonshme nga jashtë zonës. Një gol i Morales ishte shumë pak për të vlerësuar si pozitive paraqitjen e Malagas, në stolin e të cilës ulej për herë të fundit Manuel Pelegrini.
Ndërkohë, Zhoze Murinjo ka arritur të bëjë bujë edhe në ndeshjen e tij të fundit në pankinën e Realit, gjatë fitores 4-2 ndaj Osasunas. Tekniku portugez fillimisht ishte protagonist i një incidenti të vogël, kur praktikisht fotoreporterët pushtuan zonën e pannkinës së tij, duke detyruar gjyqtarin të ndërpriste ndeshjen. Më pas, ai ia doli të përçante tifozerinë e Realit, e cila pjesërisht mbronte atë dhe pjesërisht e vërshëllente gjatë të gjithë takimit.
Java e fundit e kampionatit ka përcaktuar edhe emrat e skuadrave që do të luajnë në Ligën e Kampioneve e Europa League, si dhe atyre që do të bien nga kategoria. Përcaktuese ka qenë fitorja e Real Sociedad në fushën e Deportivo La Korunjës, duke dënuar këta të fundit me rënien nga kategoria, bashkë me Majorkën e Real Saragozën. Ndërkohë, vetë Real Sociedad arriti të kualifikohet në Ligën e Kampioneve, duke kaluar pikërisht në javën e fundit Valencian.