Home / Sport / Hidhet shorti i Chamipions dhe Europa Legue

Hidhet shorti i Chamipions dhe Europa Legue

Kampioni aktual i vendit Vardari, në raundin e dytë eliminator për Ligën e Kampionëve Evropian do të përballet me skuadrën e Steauas.

Bëhet fjalë për skuadrën me më shumë trofe të fituara në futbollin rumun edhe atë 24 tituj kampion. Ndryshe Steaua në vitin 1986 ka triumfuar në Kupën e Kampionëve Evropian dhe kështu pas Liverpullit që luajti me Rabotniçkin, do të jetë kampioni i dytë që një ndeshje të saj zyrtare do ta luaj në Shkup. Në skuadër luan anëtari i përfaqësueses së Maqedonisë, Daniell Georgievski. Skuadra e Steauas, në sezonin 2001/02 po në eliminatoret për Ligën e Kampionëve u përball me Slloga Jugomagnatin dhe në të dyja ndeshjet ishte më e mirë. Vardari në ndeshjen e parë do të jetë mysafir në Bukuresht më 16 ose 17 korrik, ndërsa ndeshja e kthimit do të luhet një javë më vonë.

Skënderbeu mund të quajë me fat shortin e Ligës së Kampioneve, në turin e dytë paraeliminator të turneut, pasi goglat e shortit i kanë vënë korçarët përballë Neftçi Baku të Azerbajxhanit.
Duke pasur parasysh se mund të gjente përballë Sëlltik Gllasgou, Dinamo Zagreb apo Bate Borisov, shorti që u hodh sot në Nion ishte shumë i mirë për kampionët e Shqipërisë, që kanë realisht më shumë shanse se në vitet e kaluara për të kaluar një turn në këtë aktivitet.
Kuptohet që teorikisht, Neftçi është një skuadër më e fortë, jo vetëm sepse u shpall kampione e Azerbajxhanit në sezonin e fundit, por edhe për faktin se ka një skuadër shuam të konsoliduar, që arriti të kalonte në fazën në grupe të Europa League në sezonin 2012-2013.

Shorti i Ligës së Kampioneve

Turi I Paraeliminator:
FC Shirak (Armeni)-SP Tre Pene (San Marino)
FC Lusitans (Andorra)-EB/Streimur (Ishujt Faroe)
Turi II Paraeliminator:
Neftçi PFK (Azerbajxhan)-KS Skënderbeu (Shqipëri)
FC Steaua Bukuresht (Rumani)-FK Vardar (Maqedoni)
FC Viktoria Plzen (Çeki)-FK Zheljezniçar (B. Hercegovine)
FC Sherif (Moldavi)-FK Sutjeska (Mali i Zi)
Birkirkara FC (Maltë)-NK Maribor (Slloveni)
Sligo Rovers FC (Irlandë)-Molde FK (Norvegji)
IF Elfsborg (Suedi)-FC Daugava Daugavpils (Letoni)
HJK Helsinki (Finlandë)-JK Nome Kalju (Estoni)
FK Ekranas (Lituani) v FH Hafnarfjordur (Islandë)
The Nnju Seints FC (Uells)-Legia Varshavë (Poloni)
Sëlltik FC (Skoci)-Kliftonvill FC (Irlandë e Veriut)
GNK Dinamo Zagreb (Kroaci)-CS Fola Esh (Luksemburg)
Giori ETO FC (Hungari)-Makabi Tel-Aviv FC (Izrael)
FC BATE Borisov (Bjellorusi)-FC Shakhter Karagandi (Kazakistan)
FC Shirak (Armeni)/SP Tre Pene (San Marino)-FK Partizan (Serbi)
SK Slovan Bratislava (Sllovaki)-PFC Ludogorets Razgrad (Bullgari)
FC Dinamo Tbilisi (Gjeorgji)- FC Lusitans (Andorra)/EB/Streimur (Ishujt Faroe)

Skuadra e Horizontit debutimin e saja në Ligën e Evropës në futboll do ta ketë në terren vendas edhe atë me skuadrën e Suduva nga Lituania, kështu vendosi shorti i hedhur sot në Nion të Zvicrës. Fituesi i Kupës së Maqedonisë, Teteksi në xhiron e parë eliminatore do të përballet me skuadrën e Pjunikut e cila disa vite më parë ishte kundërshtar i Pobedës së Prilepit. Skuadra e Metalurgut kualifikimin në raundin e dytë do ta kërkojë në përballjen me Karabah të Azerbajxhanit. Është interesante se të tre skuadrat përfaqësuese të Maqedonisë në Liga Evropa, ndeshjet e para do t`i luajnë në terren vendas me 4 korrik, ndërsa ndeshjet e kthimit do ti luajnë një javë më vonë.

Ndeshjet e raundit të parë:

Víkingur (FRO) v FC Inter Turku (FIN)
VMFD Zalgiris (LTU) v Saint Patrick’s Athletic FC (IRL)
AUK Broughton FC (WAL) v FK Ventspils (LVA)
JK Trans Narva (EST) v Gefle IF (SWE)
KR Reykjavík (ISL) v Glentoran FC (NIR)
FC Chikhura Sachkhere (GEO) v FC Vaduz (LIE)
FC Milsami Orhei (MDA) v F91 Dudelange (LUX)
FK Metalurg Skopje (MKD) v Qarabag FK (AZE)
FK Mladost Podgorica (MNE) v Videoton FC (HUN)
FC Flora Tallinn (EST) v FK Kukësi (ALB)
FK Teteks (MKD) v FC Pyunik (ARM)
KS Teuta (ALB) v FC Dacia Chisinau (MDA)
AC Libertas (SMR) v FK Sarajevo (BIH)
Sliema Wanderers FC (MLT) v FC Khazar Lankaran (AZE)
PFC Levski Sofia (BUL) v FC Irtysh Pavlodar (KAZ)
Hibernians FC (MLT) v FK Vojvodina (SRB)
FC Astana (KAZ) v N3* (BUL)
UE Santa Coloma (AND) v HSK Zrinjski Mostar (BIH)
NK Domzhale (SVN) v FC Astra Ploiesti (ROU)
FK Rudar Pljevlja (MNE) v FC Mika (ARM)
FC Santa Coloma (AND) v Breidablik (ISL)
Drogheda United FC (IRL) v Malmö FF (SWE)
IFK Mariehamn (FIN) v FC Inter Baku (AZE)
ÍF Fuglafjørdur (FRO) v Linfield FC (NIR)
Prestatyn Town FC (WAL) v SK Liepajas Metalurgs (LVA)
NK Celje (SVN) v Tromsø IL (NOR)
FC Tiraspol (MDA) v Skonto FC (LVA)
Crusaders FC (NIR) v Rosenborg BK (NOR)
ÍBV (ISL) v HB Torshavn (FRO)
AS Jeunesse Esch (LUX) v TPS Turku (FIN)
Bala Town FC (WAL) v FC Levadia Tallinn (EST)
FK Kruoja (LTU) v FC Dinamo Minsk (BLR)
SP La Fiorita (SMR) v Valletta FC (MLT)
KF Laçi (ALB) v FC Differdange 03 (LUX)
FC Gandzasar Kapan (ARM) v FC Aktobe (KAZ)
FK Celik Niksic (MNE) v Budapest Honvéd FC (HUN)
FC Torpedo Kutaisi (GEO) v MSK Žilina (SVK)
FK Turnovo (MKD) v FK Suduva (LTU)

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *