Home / Lajme / Rajon / Kosova dhe Serbia këmbëjnë oficerët ndërlidhës

Kosova dhe Serbia këmbëjnë oficerët ndërlidhës

Detyra e oficerëve ndërlidhës është lehtësimi i komunikimit për zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit arritur ndërmejt dy vendeve më 19 prill në Bruksel.

Prishtina dhe Beogradi sot në mesditë këmbejnë oficerët ndërlidhës kur Lulzim Peci do të shkojë në misonin e BE –së në Beograd e Dejan Paviçeviq të arrijë në misionin e BE –së në Prishtinë, njoftojnë mediet.

Detyra e oficerëve ndërlidhës është lehtësimi i komunikimit për zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit arritur ndërmejt dy vendeve më 19 prill në Bruksel.

Beogradi zyrtar insiston se oficerët ndërlidhës nuk do të kenë status diplomati.

Personeli i oficerit ndërlidhës, si në Prishtinë ashtu dhe në Beograd, përbëhet nga asistenti dhe vositësi.

Lulzim Peci para nisjes për në Beogard kishte thënë se shpreson se qëndrimi i tij do të mundësojë hapjen e kanaleve të komunikimit me institucionet qeveritare serbe.

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *