Home / Lajme / Maqedoni / Ndërron jetë Nexhbedin Zeqiri, ish kryetar I festivalit “Sharri Këndon”.

Ndërron jetë Nexhbedin Zeqiri, ish kryetar I festivalit “Sharri Këndon”.

22 qershor-Zeqiri u lind në vitin 1947 dhe një kohë të gjatë ka dhënë kontribut në ruajtjen e folklorit burimor shqiptar, ndërsa një kohë ka qenë edhe kryetar I të gjitha Shoqërive Kulturo-Artistike në Tetovë.

Sot ka ndërruar jetë në Tetovë, në moshën 66 vjeçare Nexhbedin Zeqiri, I cili ka qenë ish kryetar I festivalit Sharri Këndon.

Varrimi I të ndjerrit do të bëhet të dielën më 23 qershor , pas faljes së Namazit të drekës Kortezhi I të ndjerrit do të niset nga shtëpia e tij e cila gjendet afër Xhamisë (Gam- Gam) në Tetovë.

Zeqiri u lind në vitin 1947 dhe një kohë të gjatë ka dhënë kontribut në ruajtjen e folklorit burimor shqiptar, ndërsa një kohë ka qenë edhe kryetar I të gjitha Shoqërive Kulturo-Artistike në Tetovë.Tv Koha.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *