Home / Sport / Sebastian Vetel rinovon me Red Bull

Sebastian Vetel rinovon me Red Bull

Sebastian Vetel i ka dhënë fund të gjitha pasigurive rreth të ardhmes së tij, duke vendosur të shtyjë një tjetër vit kontratën e tij me ekipin Red Bull, me të cilin është shpallur kampion bote në Formula 1 për 3 sezone radhazi.

Gjermani, fitues i freskët i Çmimit të Madh të Kanada në fundjavë, ka nënshkruar kontratën e re që përmirëson atë ekzistuesen dhe e shtyn deri në vitin 2015, ndërsa më parë kishte një marrëveshje vetëm për sezonin e ardhshëm.
Në karrierën e tij, Vetel ka siguruar 29 fitoren , 51 podiume dhe 39 pole-position, duke qenë tashmë një prej emrave që po synon të thyejë rekordet e vendosura nga Mikael Shumaher.
Gjermani mban aktualisht rekordin si piloti më i ri që ka fituar një garë, pasi ishte 21 vjeç e 73 ditë kur triumfoi në Çmimin e Madh të Italisë në vitin 2008, rekordin e 15 pole-position në të njëjtin sezon (2011) si dhe rekorde të tjera që kanë lidhje me moshën si më i riu që shënon pikë, ngjitet në podium apo bën xhiron më të shpejtë në garë.
Rinovimi me Red Bull i mbyll përfundimisht zërat për një kalim të tij në radhët e Ferrarit në dy sezonet e ardhshme.

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *