Home / Lajme / Maqedoni / Sot filloi stina e verës

Sot filloi stina e verës

21 Qershor – Sot sipas kalendarit vjetor ka filluar stina e verës. Fillimi i kësaj stine u shënua në orën 07.04 të mëngjesit, duke filluar vera në hemisferën veriore të Tokës.

Stina e verës do të zgjas 93 ditë dhe do të përfundojë më 22 shtator në orën 22.44 minuta, që më pas të nis stina e vjeshtës.

Sot është dita më e gjatë e vitit që zgjat 15 orë e 14 minuta, ndërsa nata është më e shkutër me 8 orë e 46 minuta.

Dita e parë e verës sipas meteorologëve do të jetë me diell, e nxehtë dhe me erë të lehtë. Në pjesën malore do të ketë vranësira me reshje të shiut. Temperatura e ditës edhe sot do të mbërrijë deri në 37 gradë Celsius, ndërsa indeksi UV do të jetë 9.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *