Home / Lajme / Maqedoni / Këkrohet lejimi I pirjes së duhanit në ambiente të mbyllura (VIDEO)

Këkrohet lejimi I pirjes së duhanit në ambiente të mbyllura (VIDEO)

15 Korrik – Deputeti Ivon Veliçkovski nga Partia Liberale, ka doërzuar në Parlament një propozim për ndryshime në Ligjin për mbrojtjen e pirjes së duhanit.

Veliçkovski propozoi liberalizimin e ligjit ekzistues, ose për të lejuar pirjen e duhanit në hapësira të mbyllura që kanë sistem me cilësi të ajrimit. Ai propozon për pirjen e duhanit në pothuajse të gjitha restorantet, klubet disko, bare, kazinotë, hotelet, burgje si dhe spitale psikiatrike. Veliçkovski ka propozuar që pirëja e duhanit të jetë e lejuar në qendrat e hapura dhe të mbyllura.Propozimi i tij për ligjvënësit duhet të gjendet në seancë të planifikuar më 22 korrik. Nëse miratohet, kjo praktikisht do të thotë heqjen e ndalimit të duhanit në ambiente të mbyllura, dhe nuk do të lejohet për të pirë duhan vetëm në palestra, spitale, kopshte dhe shkolla.

Gjithashtu lexo

Shkarkohet Zvërlevski, me 64 vota për dhe asnjë kundër

Kuvendi i Maqedonisë, pas debateve disajavëshe maratonike të deputetëve VMRO-DPMNE-së, e shkarkoi kryeprokurorin publik Marko …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *