Home / Lajme / Maqedoni / Ahmeti dhe Zaev takohen në Tetovë (VIDEO)

Ahmeti dhe Zaev takohen në Tetovë (VIDEO)

Tetovë, 03 Gusht – Takimin si të frytshëm e ka vlerësuar edhe Zoran Zaev, I cili tha se hmetin e ka informuar për mosfunskionimin e komisionit hetimor për ngjarjet e 24 dhjetorit, raporton Tv Koha. Sipas kreut të LSDM-së, raportet e mira ndërtenike duhet që të jenë bazë për zhvillimet e mëtutjeshme të vendit drejt integrimit në Bashkimin Evropian dhe në Nato.

Më shumë se dy orë ka zgjatur takimi mes Liderit të Bashkimit Demokratik për Integrim Ali AHmeti dhe kryetarit të Lidhjes Social Demokrate Zoran Zaev. Takimi I zhvillua në selinë e BDI-së në Tetovë, ndërsa dy bashkëbiseduesit pas takimit theksuan se kanë biseduar për tema aktuale. Zaev dhe Ahmetki vlerësuan se takimet e këtilal janë praktikë e politkanëve evropian, raporton Tv Koha. Në takim Ahmeti, ka njoftuar Zaevin për takimet që ka apsur në Uashington, Bullgari, Shqipëri Gjermani dhe nënvizoi se pikërisht në 100 vjetorin e luftave Ballkanike duhet që këta shtet të ndërtojnë të ardhmen e tyre.Takimin si të frytshëm e ka vlerësuar edhe Zoran Zaev, I cili tha se hmetin e ka informuar për mosfunskionimin e komisionit hetimor për ngjarjet e 24 dhjetorit, raporton Tv Koha. Sipas kreut të LSDM-së, raportet e mira ndërtenike duhet që të jenë bazë për zhvillimet e mëtutjeshme të vendit drejt integrimit në Bashkimin Evropian dhe në Nato. Sipas Zaevit, qëndrimi I LSDM-së është se për zgjidhjen e emrit duhet një konsesus më I gjërë politik në vend. Ai tha se do të ëprkrah iniciativat që janë në interest ë shtetit por jo edhe politikat nacionaliste të Nikolla Gruevskit.Numri një I LSDM-së Zoran Zaev, tha se pas takimit me Gruevskin dhe Ahmetin, takime do të ketë edhe me kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare Menduh Thaçi dhe liderë të partive tjera në vend, raporton Tv Koha, Tetovë.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *