Home / Lajme / Maqedoni / Peshevski: Nuk ka nevojë për marrëveshje formale me Kosovën

Peshevski: Nuk ka nevojë për marrëveshje formale me Kosovën

13 shtator-Sipas tij, nuk ka justifikim ekonomik për këtë masë dhe se akoma nuk dihen shkaqet për vendosjen e saj dhe përë këtë ka qenë edhe thirrja për debat publik me përfaqësues të Qeverisë kosovare, në të cilën do të bisedonin për shkaqet.

Marrëveshje formale me Kosovën për heqjen e bllokadës edhe nuk është e nevojshme që të arrihet, sepse masa që e ka vendosur Maqedonia është përgjigje e masës nga pala kosovare, deklaroi zëvendëskryeministri për çështje ekonomike Vladimir Peshevski.

Ai në konferencën për shtyp në Qeveri tha se masa e Maqedonisë është e shkruar në mënyrë të atillë që automatikisht do të ndërpritet në momentin kur pala kosovare do ta pezullojë masën e tyre.

Sipas tij, nuk ka justifikim ekonomik për këtë masë dhe se akoma nuk dihen shkaqet për vendosjen e saj dhe përë këtë ka qenë edhe thirrja për debat publik me përfaqësues të Qeverisë kosovare, në të cilën do të bisedonin për shkaqet.

Peshevski thkesoi se ndihma më e mirë për kompanitë është që të mos lëshohet pe nën presion

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *