Home / Lajme / Maqedoni / Në hotelin e përfshirë nga flakët Granit gjendet i djegur ish profesori Ruhi Bakiu (VIDEO)

Në hotelin e përfshirë nga flakët Granit gjendet i djegur ish profesori Ruhi Bakiu (VIDEO)

Kodra e Diellit, 09 Tetor-Policia nuk konfirmon as nuk e mohon këtë informatë, duke sugjeruar që deri në fund të presim të bëhen hetimet dhe më pas të publikohet emri i personit në fjalë. “Në vendin e ngjarjes është gjetur një celular I një tetovari 49 vjeçar banor I fshatit Reçicë e Vogël, njofton Policia e Tetovës.

Duke u thirurr në burime jozyrtare dhe të disa portaleve në Tetovë, mësohet se trupi i cili u gjend i djegur në Hotelin Granit, pasditën e djeshme është i Ruhi Bakiut, ish profesor në UEJL dhe -Ish anëtari i Komisionit Rregullativ për Energjetikë.

Policia nuk konfirmon as nuk e mohon këtë informatë, duke sugjeruar që deri në fund të presim të bëhen hetimet dhe më pas të publikohet emri i personit në fjalë. “Në vendin e ngjarjes është gjetur një celular I një tetovari 49 vjeçar banor i fshatit Reçicë e Vogël, njofton Policia e Tetovës.

Bëhet e ditur se në orët e vona mbrëmë familjarë të ish profesorit kanë shkuar në vendngjarje, por deri më tash askush nuk e ka konfirmuar lajmin.

Me urdhët të gjykatësit hetues trupi i pajetë është dërguar në institutin për mjekësi Ligjore në Shkup ku do të bëhet obduksioni dhe indetifikimi.

Trupi i pajetë i gjetur dje në hotelin ‘Granit’ në Kodër të Diellit i cili u kaplua mbrëmë vonë nga flakët ende po mbahet në Institutin për Mjekësi Ligjore. Nga atje thonë se obduksioni i trupit të pajetë ka përfunduar, dhe që deri më tani janë marrë kampione gjaku nga disa persona që besohet të kenë lidhje farefisnore me të ndjerin, me qëllim identifikimin sa më të shpejtë të trupit të shkrumbuar. Kjo procedurë sipas këtij instituti pritet të përfundojë për dy ditë. Deri më tani nuk ka informata shtesë mbi këtë tragjedi dhe pritet që policia çdo moment të dal me detaje mbi shkaqet e shkrumbimit të hotelit ‘Granit’ në Kodrën e Diellit.
Ndërkohë, portalet e ndryshme në internet thonë se celulari që është gjetur në shkallët e hotelit ‘Granit’ në Kodrën e Diellit i përkiste 50 vjeçarit Ruhi Bakiu nga Reçica e Tetovës. Bakiu është profesor në Universitetin e Evropës Jug-Lindore në Tetovë dhe ish anëtarë i Komisionit Rregullator për Energjetikë. Ndryshe Ruhi Bakiu disa herë gjatë këtij viti prononcoi tentime për presion dhe atentat ndaj tij. Në shkurt të këtij viti ai pohonte se ka qenë i kidnapuar nga persona të panjohur, ndërsa në mars pësoi një aksident të rëndë trafiku, për të cilin thoshte se është shkaktuar qëllimisht. Ai në opinion njihet me reagimet e tij kritike ndaj punës së KRRË-së që kishin të bëjnë me shtrenjtimit e karburanteve dhe në veçanti me rregulloren lidhur me ngrohjes qendrore.

Profesor Ruhi Bakiu, disa herë është shfaqur në media duke promovuar lëvizjen 12, ndërsa kishte deklaruar se është marrë në pyetje për këtë lëvizje. Madje ai poashtu denoncoi kohë më parë se është aksidentuar në rrugën Tetovë-Shkup dhe ishte ndjekur nga disa persona. Ish profesori Ruhi Bakiu, njihet edhe për grevën e tij në Universitetin e Europës Juglindore në Tetovë, ku akuzonte këtë universitet për nepotizëm.

Bakiu disa herë gjatë këtij viti prononcoi tentime për presion dhe atentat ndaj tij. Në shkurt të këtij viti ai pohonte se ka qenë i kindapuar nga persona të panjohur, ndërsa në mars pësoi një aksident të rëndë trafiku, për të cilin thoshte se është shkaktuar nga persona të tjerë. Ai në opinion njihet me reagimet e tij kritike ndaj punës së këtij trupi rregullator të energjetikës që kishin të bëjnë me shtrenjtimit e karburanteve dhe në veçanti me rregulloren lidhur me ngrohjes qendrore.

Ai u lind në vitin 1964 në fshatin Kalisht të Gostivarit, komuna e Vrapçishtit.
Shkollën e mesme (gjimnazin e kreu në Tetovë), ndërsa fakultetin juridik e kreu në Prishtinë. Një kohë punoi në Universitetin Shtetëror të Tetovës, kurse më pas edhe në UEJL. Në vitin 2004/05, ishte Pro Dekan i Fakultetit Juridik të UEJL-së. Ka marrë pjesë në përgatitjen e plan-programës të Akademisë për gjyqtarë dhe prokurorë publik në Republikën e Maqedonisë.
Ka marrë pjesë në projektin për trajnim dhe ngritje të kapaciteteve të institucioneve lokale e organizuar nga Agjencioni Evropian për Rikostruim. Në vitin 2007 është emëruar si anëtarë i Këshillit të RadioTelevizionit të Maqedonisë. Poashtu këtë vit emërohet edhe anëtarë i Komisionit Rregullativ për Energjetikë. Tv KOHA

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *