Home / Sport / Dhjetë miliarderët e futbollit

Dhjetë miliarderët e futbollit

Prej kohësh futbolli nuk njeh kufi dhe ai është shndërruar në një biznes profitabil për ata që dinë të menaxhojnë me të. Pronar të klubeve të njohur tani janë amerikanët, sheikët, rusët e deri ta aziatikën e pasur.

Pronari i Chelseat, Roman Abramovich është vetëm i 10-ti në mesin e pronarëve më të pasur të klubeve të futbollit në botë.

Prej kohësh futbolli nuk njeh kufi dhe ai është shndërruar në një biznes profitabil për ata që dinë të menaxhojnë me të. Pronar të klubeve të njohur tani janë amerikanët, sheikët, rusët e deri ta aziatikën e pasur.

Në listën e 10 pronarëve më të pasur të klubeve të futbollit, peshojnë edhe 260 miliardë dollarë dhe të gjithë janë në mesin e 109 njerëzve më të pasur të botës. Të gjithë këta 11 pasanik së bashkë fitojnë nga 26.2 miliardë dollarë në vit, transmeton “Sporti1”.

Është interesante se në këtë listë nuk gjendet presidenti i Real Madridit, Florentino Perez (1.4 miliardë dollarë), Silvio Berlusconi (6.2 miliardë dollarë, AC Milan) etj.

10 pronarët më të pasur të klubeve të futbollit
1. Carlos Slim (pasuria 73 miliardë dollarë, pronar i skuadrave Pachuca dhe Leona në Meksikë dhe Real Oviedo në Spanjë)
2. Amansio Ortega (57 miliardë dollarë, pronar i Deportivo La Coruna)
3. George Soros (19.2 miliardë dollarë, pronar i 7,9 % të aksioneve të Manchester United)
4. Alisher Usmanov (17.6 miliardë dollarë, pronar i 21 % të aksioneve të Arsenalit)
5. Lakshmi Mital (16.5 miliardë dollarë, pronar i 33 % të aksioneve të QPR)
6. Rinat Ahmetov (15.4 miliardë dollarë, pronar i Shakhter Donjeckut)
7. Francois Pino (15.1 miliardë dollarë, pronar i Rennes)
8. Paul Allen (15 milijardi dolara, pronar i Seattle Sounders)
9. John Fredriksen (11.5 miliardë dollarë, pronar Valerenga)
10. Roman Abramovich (10.2 miliardë dollarë, pronar i Chelseat)

Gjithashtu lexo

Tifozët shqiptarë nga Tetova pushtojnë rrugët e Milanos, çfarë po ndodh para ndeshjes? (VIDEO)

Grupimi i tifozëve të Shkëndijes, “Ballistët” që shquhen edhe si një nga tifozeritë më të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *