Home / Lajme / Maqedoni / Dita ndërkombëtare e diabetit (VIDEO)

Dita ndërkombëtare e diabetit (VIDEO)

Tetovë, 14 nëntor – Në Maqedoni ka rreth 140 mijë persona të prekur nga kjo sëmundje, ndërsa diku 40 mijë prej tyre marrin insulin. Rreth 22 përqind e fëmijeve në vendin tonë sipas statitstikave janë mbi peshë dhe të rezikuar nga diabeti.

Në Spitalin Klinik të Tetovës, gjegjësisht në repartin internistik sipas informatave zyrtare trajtohen mbi 9 mijë qytetarë të Tetovës me sëmundjen e sheqerit. Mjekët nga ky repart theksojnë se numri mund të jetë ende më i lartë, ndërsa rreth 3 mijë pacient janë në terapi me insolinë. Beqir Mahmuti specialist internistik.

Ai thekson se si zakonisht me këtë sëmundje janë të prekur grup moshat mbi 25 vjeçare por në Tetovë numri më i madh i pacientëve janë të moshës më të vjetër, raporton Tv KOHA.

Ndryshe, në Maqedoni ka rreth 140 mijë persona të prekur nga kjo sëmundje, ndërsa diku 40 mijë prej tyre marrin insulin.Rreth 22 përqind e fëmijeve në vendin tonë sipas statitstikave janë mbi peshë dhe të rezikuar nga diabeti. TV KOHA

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *