Home / Lajme / Rajon / Lugina e Preshevës feston dhe proteston për 101 vjetorin e pavarësisë së Republikës së Shqipërisë

Lugina e Preshevës feston dhe proteston për 101 vjetorin e pavarësisë së Republikës së Shqipërisë

28 nëntor-“Festa e Ditës së flamurit për Luginën e Preshevës do të jetë edhe festë por dhe protestë. Protesta gjithëpopullore do të organizohet nga forumet rinore të subjekteve politike nën patronatin e komunës së Preshevës”, theksuan organizatorët e protestës.

Lugina e Preshevë sot do të festojë por edhe do të protestojë me rastin e përkujtimit të 101 vjetorit të pavarësisë në protestën gjithë popullore që do të mbahet në qendër të Preshevës.

“Festa e Ditës së flamurit për Luginën e Preshevës do të jetë edhe festë por dhe protestë. Protesta gjithëpopullore do të organizohet nga forumet rinore të subjekteve politike nën patronatin e komunës së Preshevës”, theksuan organizatorët e protestës.

Kryetari i komunës së Preshevës Ragmi Mustafa ka thënëse se organizatorët ftojnë të gjithë qytetarët që sot nga ora 13:00 të tubohen masovikishtë për të ngritur zërin kundër diskriminimit në përdorimin e simboleve kombëtare shqiptare duke shtuar se Lugina është i vetmi vend i cili nuk mund të përdorë simbolet kombëtare.

Ai me këtë rast ka uruar gjithë shqiptarët kudo që janë

Gjithashtu lexo

Një polic turk është vrarë nga luftëtari i SHI-së në stacionin policor në Stamboll

Një polic turk mbrëmë është goditur me thikë për vdekje në stacionin policor në Stamboll …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *