Home / Lajme / Maqedoni / Dimitrov: Ambasadat Serbi – Maqedoni, një hap drejt shtetit të përbashkët

Dimitrov: Ambasadat Serbi – Maqedoni, një hap drejt shtetit të përbashkët

8 janar-“Çfarë politikë të jashtme të pavarur mund të ketë nëse 80 përqind e ambasadave janë të përbashkëta”? Njëra nga shtyllat e pavarësimit është të ketë politikë të jashtme dhe mu për atë pohimet se më këtë nuk do cenohet politika e jashtme janë qesharake pasi në një ambasadë nuk mund të mbetet sekret asnjë instruksion nga Ministritë e jashtme përkatëse”, dekaroi Dimitrov.

Formimi i ambasadave të përbashkëta mes Maqedonisë e Serbisë do jetë një hap drejt krijimit të shtetit të përbashkët.

Kjo është theksuar nga drejtori i Muzeut Kombëtar të Bullgarisë, profesori Bozhidar Dimitrov në një intervistë për agjencinë e lajmeve Fokus.

“Çfarë politikë të jashtme të pavarur mund të ketë nëse 80 përqind e ambasadave janë të përbashkëta”? Njëra nga shtyllat e pavarësimit është të ketë politikë të jashtme dhe mu për atë pohimet se më këtë nuk do cenohet politika e jashtme janë qesharake pasi në një ambasadë nuk mund të mbetet sekret asnjë instruksion nga Ministritë e jashtme përkatëse”, dekaroi Dimitrov.

Sipas tij, çdokush që njeh mirë historinë e Maqedonisë e din se ai shtet ishte krijuar nga shërbimet sekrete serbe që të shërbejë si tampon-zonë gjatë embargos që pritej të vendosej përskaj asaj që ngeli nga Jugosllavia

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *