Home / Lajme / Maqedoni / Flaka e Janarit filloi me aktivitetet (VIDEO)

Flaka e Janarit filloi me aktivitetet (VIDEO)

11 janar – Në prag të 17 janarit të vitit 2014 datë që përkon me 32 vjetorin e vrasjes së Jusuf Gërvallës, Kadri Zekës dhe Bardhosh Gërvallës, në organizim të Shoqërisë Kulturore Artistike “Lulet e Malësisë”, në Gostivar për të nëntin vit me radhë do të mbahet manifestimi tradicional “Flaka e Janarit 2014”.

Gjatë ditës së sotme këshilli organizativë ka vendosurë kurora lule në varrezat e dëshmorëve në Tetovë, Gostivarë dhe Kërçovë ku ka marrë pjesë edhe kryetrai i këshillit organizativ Luan Veliu.

Gjatë ditës së nesërme do të shkohet në Gjilan, Prizren, Pejë e kështu me radhë, tha Veliu.

“ Pjesë e këtij manifestimi do të jetë ekspozita e disa dokumenteve të shkruara, revista dhe pamfleta të ndryshme të botuara në periudhën e viteve 1980 deri në vitin 2000, të cilat atë kohë ka qenë si veprimtari e ilegales shqiptare në diasporë, dhe që janë shpërndarë në mënyrë të fshehur.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *