Home / Lajme / Maqedoni / Fundjava pritet të zbardhë tokën dhe të sjellë temperature të ulëta

Fundjava pritet të zbardhë tokën dhe të sjellë temperature të ulëta

22 janar-Erërat që deri më tani ka fryer nga drejtimi i jugut do ta zëvendësojnë erërat që do të fryjnë kryesisht nga drejtimi verilindor, që gjatë vikendit do të sjellë temperatura deri në -10° C.

Sipas paralajmërimeve të sinoptikëve, koha relativisht e ngrohtë që ka mbretëruar në këtë periudhë të dimrit do të përfundojë dhe nga fundjava priten të reshura të borës të shoqëruar me temperatura të ulëta deri në disa gradë nën zero. Parashikimet flasin se që nga dita e premte priten reshje të borës.

Erën që deri më tani ka fyer nga drejtimi i jugut do ta zëvendësojnë erërat që do të fryjnë kryesisht nga drejtimi verilindor, që gjatë vikendit do të sjellë temperatura deri në -10° C.

Të reshura më intensive të borës priten gjatë ditës së premte dhe të shtune, që në lartësi do të shtresojnë një shtresë më të theksuar të borës. Mirëpo, sinoptikët bëjnë të ditur se pas fundjavës së bardhë, do të pasojë përsëri periudhë me kohë të alternuar, por temperaturat do të jenë më të ulëta se deri me tani. (INA)

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *