Home / Lajme / Maqedoni / Tetovë, Bie numëri i të sëmurëve nga gripi (VIDEO)

Tetovë, Bie numëri i të sëmurëve nga gripi (VIDEO)

Tetovë, 30 janar – 521 qytetarët të Tetovës kanë kërkuar ndihmë mjekësore në spitalin klinik të Tetovës.

Ku në vitin 2014 vetëm në janar janë paraqitur 279 persona thotë Suzana Subasiç nga shtëpia për shëndet publik, vetëm Tetovë në tërë Republikën e Maqedonisë nga të sëmurit nga gripi është vetëm me 10 %, ndërsa për dallim nga viti i kaluar në repartin e sëmundjeve Infektivë është shumë më i vogël.

Vetëm gjatë muajit janar në këtë repartë janë paraqiturë 93 pacientë ku vetëm 6 nga këta kanë pasur simptoma të gripit sezonal thotë kryeshefi i këtij reparti Halil Ismaili.

Sipas Ismailit reparti i sëmundjeve infektive është i gatshëm për tu përballur me një fluks të madh të pacientëve të cilët eventualisht mund të ketë gjatë muajve në vazhdim.

Simptomat e gripit sezonal fillojnë me temperaturë të lartë dhe ethe më pas ato shoqërohem me djerësitje kollitje dhe lodhje.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *