Home / Sport / Zyrtare: Shkëndija firmos me reprezentuesin bullgar Yordan Miliev

Zyrtare: Shkëndija firmos me reprezentuesin bullgar Yordan Miliev

16 janar – Kryesia e Shkëndijës bën goditjen e rradhës duke angazhuar në mënyrë senzacionale mbrojtësin bullgar Yordan Hristov Miliev. Bëhet fjalë për futbollist 26 vjeçar, 184 cm i lartë dhe me përvojë të madhe ndërkombëtare.

Miliev është prodhim i shkollës së futbollit të Lokomotiv Plovdivit, për të cilët ka zhvilluar 66 paraqitje në Ligën e Parë të Bullgarisë. Në Tetovë vjen nga rradhët e Levskit të Sofijes në fanellën e së cilës ka luajtur 91 paraqitje në elitën e futbollit bullgar. Nga viti 2012 ishte si huazim te ekipi izraelit Hapoel Nir Ramat Ha Sharon F.C., ndërsa kohë pas kohe është pjesë e kombëtares më të mirë të Bullgarisë. Shkëndija në luftën për angazhimin e Milievit ka fituar betejë të ashpër me ekipet Avelino dhe Carpi të Seria B të Italisë, të cilat kanë qenë të interesuara për angazhimin e bullgarit. Vetëm falë insistimit të madh të drejtuesve të Shkëndijës dhe bisedimeve të gjata, Yordan Miliev ka refuzuar ekipet italiane, duke vendosur që të pranojë ofertën për t’u transferuar në Tetovë. I bindur për të pranuar kalimin në taborin ‘kuqezi’, Miliev ka prishur në mënyrë individuale kontratën me Levskin.

Miliev sot në zyrat e kompanisë ‘Ecolog’ në Tetovë firmosi kontratë 18 mujore me Shkëndijën, ndërsa menjëherë pas kësaj kishte prezantimin zyrtar me fanellën ‘kuqezi’. Miliev pritet të jetë përforcim i madh për mbrojtjen e Shkëndijës, kur pritet të imponohet me kualitetin, përvojën dhe korpulencën e tij. Mbrojtësi bullgar të premten do t’i bashkangjitet ekipit në seancat stërvitore. Yordan Miliev është përfocimi i shtatë i Shkëndijës në këtë merkato, pas Nuri Mustafit, Astrit Fazliut, Muhamed Useinit, Demir Imerit, Bojan Vruçinës dhe Denis Simijonoviç-it.

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *