Home / Lajme / Maqedoni / Ahmeti: Nuk do të lëvizim nga pozicionet tona për kandidatin konsensual

Ahmeti: Nuk do të lëvizim nga pozicionet tona për kandidatin konsensual

13 shkurt – Lideri i BDI-së Ali Ahmeti deklaroi se qëllimi i BDI-së është që ti jep fund praktikës së deritanishme të presidentëve të njëanshëm të partive maqedonase, pa vullnetin e shqiptarëve.

“Ne e kemi hedhur idenë, ideja ende është në tavolinë. Ne nuk do të bëjmë asnjë luhatje, asnjë lëvizje nga ideja jonë dhe presim që palët të reflektojnë. Vendit i duhet kandidat i pranueshëm për të gjithë. Njëherë e përgjithmonë do të mbyllim një kapitull, që njëra palë gjithmonë kontestonte zgjedhjen e presidentit”, deklaroi Ali Ahmeti, kryetar i BDI-së.

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti deklaroi se qëllimi i BDI-së është që ti jep fund praktikës së deritanishme të presidentëve të njëanshëm të partive maqedonase, pa vullnetin e shqiptarëve. Ahmeti tha se ende po presin që partitë politike, e sidomos VMRO-ja si përfaqësuese legjitime e maqedonasve, të reflektojë rreth idesë për kandidatin konsensual.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *